“Lesta Games” kompaniyalar guruhi rahbari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va IT Park Uzbekistan bosh direktori Farhod Ibragimov “Lesta Games” kompaniyalar guruhi rahbari Malik Xatajayev bilan Oʻzbekistonda oʻyin sanoatini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
“Lesta Games” — video oʻyinlarni ishlab chiqish va nashr etishga ixtisoslashgan xalqaro kompaniyalar guruhi.
Uchrashuvda Oʻzbekistondagi oʻyin sohasini rivojlantirish borasida erishilgan salmoqli yutuqlar qayd etildi. 2023-yil yakuniga koʻra IT Park rezidentlari $49 millionlik oʻyin mahsulotlarini eksport qilishdi, bu esa 2022-yilgi koʻrsatkichga nisbatan 3,7 barobar koʻpdir.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilari IT va autsorsing kompaniyalari uchun yaratilgan imtiyozlar va qoʻllab-quvvatlash dasturlarini muhokama qildilar hamda mamlakatning kadrlar salohiyati va Oʻzbekistonni IT sohasida global biznesni rivojlantirish uchun jozibador davlatga aylantiradigan boshqa afzalliklarni eʼtirof etishdi.
Bundan tashqari, uchrashuv qatnashchilari 1000 dan ortiq hukumat va davlat resurslarining faoliyatini taʼminlovchi hamda .UZ domen zonasini boshqaruvchi “UZINFOCOM” Davlat axborot tizimlarini yaratish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yagona integratorga tashrif buyurishdi.
“Lesta Games” kompaniyasi vakillari, oʻz navbatida, Oʻzbekistonga xorijiy korxonalarni jalb qilish, mutaxassislar malakasini oshirish va IT-xizmatlar eksportini yanada rivojlantirish boʻyicha oʻz taklif va qarashlari bilan oʻrtoqlashdilar.
Mazkur uchrashuv Oʻzbekiston oʻyin sanoatining rivojlanishidagi muhim bosqich boʻlib xizmat qildi. “Lesta Games” va ushbu sohadagi boshqa jahon yetakchilari bilan qilinadigan hamkorlik iqtisodiy oʻsishni ragʻbatlantiribgina qolmay, balki yangi ish oʻrinlari yaratish, kasbiy koʻnikmalarni rivojlantirish va mamlakatning oʻyin sohasidagi obroʻsini jahon sahnasida mustahkamlashga yordam berdi.

A meeting convened with the head of the Lesta Games group of companies
The Minister of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, and the CEO of IT Park Uzbekistan, Farhod Ibragimov, engaged in discussions regarding the prospects of collaboration in the development of the gaming industry in Uzbekistan with the Head of the Lesta Games group of companies, Malik Khatajaev.
Lesta Games is an international group of companies specializing in the development and publishing of video games.
At the meeting, considerable achievements in the progression of the gaming sector in Uzbekistan were underscored. By the end of 2023, IT Park residents had exported gaming products totaling $49 million, representing a substantial surge of 3.7 times compared to the figures of 2022.
The meeting participants also deliberated on incentives and support programs tailored for IT and outsourcing companies, as well as underscored the countryʼs human resources potential and other advantages that render Uzbekistan an attractive destination for fostering global business in the realm of IT.
Furthermore, the meeting attendees visited the Single integrator for the creation and support of state information systems “UZINFOCOM”, which facilitates accessibility to over 1000 governmental and state resources and administers the .UZ domain zone.
In turn, representatives of Lesta Games shared their proposals and vision for attracting foreign enterprises to Uzbekistan, enhancing the qualifications of specialists, and further development of IT service exports.
This meeting represents a significant milestone in the advancement of Uzbekistanʼs gaming industry. Collaboration with Lesta Games and other global leaders in this domain not only fosters economic growth but also facilitates the creation of new employment opportunities, the cultivation of professional skills, and the bolstering of the nationʼs reputation on the international stage within the game development sphere.