ZTE korporatsiyasining katta vitse-prezidenti O‘zbekistonda masofaviy xizmatlar eksporti BPO markazi ochilganini va bu yangi yo‘nalishda hamkorlikni yanada kengaytirishini ma’lum qildi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ZTE korporatsiyasining katta vitse-prezidenti Mey Jonxua bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda IT Park Uzbekistan hududida tashkil etilayotgan ZTE'ning BPO masofaviy xizmatlar markazining kelgusidagi faoliyati, ma’lumotlar markazi loyihasi holati, hamkorlikning keyingi bosqichlari bo‘yicha atroflicha suhbatlashildi.
Shuningdek, telekommunikatsiya yo‘nalishida hamkorlik, jumladan, mobil hamda simli internet tarmog‘ini kengaytirish, aloqa sifati va tezligini yanada oshirish, olis aholi punktlarini kommunikatsiyalar bilan qamrab olish, “O‘zbektelekom” imkoniyatlarini yanada kengaytirish bo‘yicha masalalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, uchrashuvda Data markazlar faoliyatiga ham atroflicha to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, vazir IT Park Uzbekistan hududida Saudiya Arabistoning Datavolt kompaniyasi tomonidan “Yashil” Ma’lumotlar markazi tashkil etilayotganini ta’kidladi.
Shu maqsadda, ZTE kompaniyasi bilan ham Data markazlar yo‘nalishini kengaytirishda hamkorlikda ishlash, mavjud loyihalarning borishini tezlashtirish, shuningdek, kompaniya bilan tashkil etilayotgan BPO xizmatlar markazi faoliyatini kengaytirish bo‘yicha takliflar berildi.

2024-06-10 13:00:00 / News of ministry
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov held a meeting with Mr. Mei Zhonghua, Senior Vice President of “ZTE Corporation”.
During the meeting, the future activities of ZTE's BPO remote service center, the status of the data center project, and the next stages of cooperation were discussed in detail. In addition, the parties discussed cooperation in the field of telecommunications, including the expansion of mobile and wired Internet networks, improvement of the quality and speed of communications, coverage of remote settlements with communications, and further expansion of the capabilities of "Uzbektelecom".
The activity of data centers was also thoroughly examined. In particular, the Minister highlighted the establishment of the "Green" Data Center by the Saudi Arabian company “Datavolt” within the IT Park Uzbekistan.
Proposals were made to cooperate with ZTE to expand the direction of data centers, accelerate the progress of existing projects and expand the activities of the BPO service center established with the company.