Qoraqalpog‘istonda “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasi o‘quvchilari o‘zlarining startap loyihalarini taqdimot qildi
2026-03-11 16:45:00 / Vazirlik yangiliklari
Tanishuv jarayonida loyihaning 2-bosqich o‘quvchisi Sultonbek Baxtiyarov o‘zining “Connect” nomli startap loyihasini taqdim etdi.
“Connect” — tadbirkorlar uchun sun’iy intellekt asosidagi platforma bo‘lib, mijoz qo‘ng‘iroqlariga avtomatik javob beradi va 24/7 ishlaydi. Bu tizim qo‘ng‘iroqlarni qabul qilishni avtomatlashtirib, xizmat sifatini oshiradi.
- Shuningdek, loyiha ishtirokchilari Mirislam Jumabayev va Amir Asenbayev tomonidan “ARtifact” raqamli platformasi namoyish etildi.
- Platforma AR texnologiyasi orqali muzey eksponatlarini jonlantirib, foydalanuvchilarga telefon kamerasi orqali video, animatsiya va audio bilan boyitilgan ma’lumotni ko‘rish imkonini beradi.
- Hozirda mazkur loyihada Qoraqalpog‘istonning 7 ta tumanidan jami 980 nafar eng iqtidorli o‘quvchilar AT va xorijiy tillarga bepul oʻqishmoqda.
Joriy yil Qoraqalpog‘istonning yana 9 ta tumanda loyiha faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Loyihada ishtirok etmoqchi bo‘lsangiz, saralash jarayoni uchun ro‘yxatdan o‘ting.

Deputy Minister of Digital Technologies Rustam Karimjonov reviewed the educational process of the Muhammad al-Khwarizmi Project implemented in the city of Nukus.
2026-03-11 16:45:00 / News of ministry
“Connect” is an artificial intelligence based platform designed for entrepreneurs that automatically answers customer calls and operates 24/7. The system automates call handling and helps improve service quality.
- Project participants Mirislam Jumabayev and Amir Asenbayev also demonstrated the “ARtifact” digital platform.
The platform uses AR technology to bring museum exhibits to life. Through a smartphone camera, users can access enriched information about exhibits, including video, animation, and audio content.
Currently, 980 talented students from seven districts of Karakalpakstan are studying IT and foreign languages free of charge within the project.
This year, the initiative is planned to expand to nine additional districts of Karakalpakstan. Those wishing to participate in the project can register for the selection process via the following link: rtrm.uz.