Huawei ME&CA prezidenti bilan raqamlashtirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish masalalari muhokama qilind
2024-06-19 16:30:00 / Vazirlik yangiliklari
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Huawei ME&CA kompaniyasi prezidenti Yi Syan o‘rtasida iqtisodiyotning turli tarmoqlari va ijtimoiy sohalarga raqamli texnologiyalarni joriy etish, texnologiyalarni modernizatsiya qilish bo‘yicha kelgusi hamkorlikni davom ettirish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda AKT infratuzilmasi, tarmoqlarni raqamlashtirish, shuningdek,yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha ta’lim dasturlarini amalga oshirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda “Raqamli O‘zbekiston 2030” rivojlanish strategiyasini amalga oshirish doirasida O‘zbekistonda mahalliy aloqa operatorlari bilan hamkorlikda amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda soha mutaxassislarining AKT ko‘nikmalarini oshirish va mavjud AKT akademiyalari va “Seed for the Future” tashabbusi asosida yosh iste’dodlar uchun ta’lim loyihalarini o‘tkazish, shuningdek, mahalliy oliy o‘quv yurtlarida raqamli texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, Huawei kompaniyasi bilan AKT infratuzilmasini takomillashtirish sohasida uzoq muddatli hamkorlikni davom ettirish, IT sohasida yoshlarning o‘rnini yanada oshirish bo‘yicha takliflar berildi.

Вопросы цифровизации и реализации совместных образовательных программ обсуждены с Президентом Huawei по региону Ближнего Востока и Центральной Азии
2024-06-19 16:30:00 / Новости министерства
Состоялась встреча Министра цифровых технологий Шерзода Шерматова и Президента компании Huawei по региону Ближнего Востока и Центральной Азии г-на И Сяна с целью продолжения дальнейшего сотрудничества по внедрению цифровых технологий в различные отрасли экономики и социальные сферы и модернизации инфраструктуры.
Внимание было уделено ИКТ-инфраструктуре, цифровизации сетей, а также реализации образовательных программ по поддержке молодёжи и повышения квалификации специалистов.
В ходе встречи обсуждалась работа, проводимая совместно с местными операторами связи Узбекистана в рамках реализации стратегии развития «Цифровой Узбекистан 2030».
На встрече особое внимание было уделено повышению квалификации специалистов ИКТ сферы и проведению образовательных проектов для молодых талантов на базе действующих ИКТ Академий и инициативы «Seeds for the Future», а также внедрению цифровых технологий в местные высшие учебные заведения.
Были высказаны предложения о продолжении долгосрочного сотрудничества с Huawei в сфере совершенствования ИКТ-инфраструктуры и о дальнейшем расширении возможностей для молодёжи в сфере ИТ.