2026-04-10 20:35:00 / Vazirlik yangiliklari
Majmua Qashqadaryo viloyati Koʻkdala tumanida sinovdan oʻtgan boshqaruv organlarini integratsiyalash tajribasining davomidir. U yerda 38 ta davlat idorasi bir joyda jamlanib, aholi uchun katta qulaylik yaratilgan. Avvallari turli yumush bilan olis masofalarni bosib, boshqa tuman idoralariga qatnagan fuqarolar barcha xizmatlarni oʻziga yaqin joyda olish imkoniyatiga ega boʻldi.
Prezidentimiz oʻtgan yili Koʻkdalaga tashrifi chogʻida bunday yondashuv barcha tumanlar uchun namuna ekanini taʼkidlagan edi. Oʻtgan davrda boshqa hududlarda ham ushbu tajriba asosida bunyodkorlik ishlari boshlangan.
Xususan, Buxorodagi maʼmuriy markaz 14 gektar maydonni egallagan boʻlib, birinchi bosqichda viloyat va shahar hokimliklari, viloyat prokuratura hamda ichki ishlar boshqarmalari kabi davlat idoralari bir hududda jamlangan. Bu, eng avvalo, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining oʻzaro muvofiqlashuvini yaxshilash, murojaatlar bilan ishlashni tezlashtirish va davlat xizmatlari sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Majmua faqat maʼmuriy binolardan iborat emas. Bu yerda fuqarolarning mazmunli hordiq chiqarishi uchun xiyobonlar, favvoralar va yashil hududlar barpo etilmoqda.
Prezidentimiz viloyat hokimligining yangi binosidagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Odamlarga qulaylik yaratish, fuqarolar turli masalalar yuzasidan har xil manzillarga borib yurmasdan, zarur xizmatlarni bir hududning o‘zida olishini ta’minlash maqsadida davlat idoralarini yagona ma’muriy markazlarga birlashtirish ishlarini izchil davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Shu yerning o‘zida davlatimiz rahbariga hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholiga yanada qulay shart-sharoitlar yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar taqdimot qilindi.
Jumladan, banklar tomonidan sun’iy intellektdan foydalangan holda hudud va mahallalar kesimida tahlil o‘tkazilib, Buxoro tumani misolida o‘sish nuqtalari aniqlangani haqida axborot berildi. Bu tahlillar yer, suv, mehnat resurslari, bozor talabi, infratuzilma va mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini o‘zaro bog‘liq holda baholash imkonini berdi. Natijada Buxoro tumanida agrobiznes, turizm, sanoat va yo‘l bo‘yi xizmatlari eng istiqbolli yo‘nalishlar sifatida belgilangan.
Xususan, 15 ming gektar yerni o‘zlashtirish, 500 gektar yangi uzumzorlar barpo etish, enoturizmni kengaytirish, shuningdek, neft-gaz, kimyo, qurilish va oziq-ovqat tarmoqlarida yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, 2026–2031 yillarda ushbu yo‘nalishlarda 7,4 trillion so‘mlik loyihalarni amalga oshirish va 15 mingta yangi ish o‘rni yaratish mumkin.
Shuningdek, tumandagi 36 ta mahallani 6 ta drayver yo‘nalish – uzumchilik, meva-sabzavotchilik, chorvachilik, bog‘dorchilik, turizm va servisga ixtisoslashtirish mumkinligi qayd etildi. Loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishni jadallashtirish maqsadida mahallalar uchun resurs bazasini shakllantirish, biznes-rejalarni avtomatik tayyorlash, mablag‘lar harakati va natijalarni real vaqt rejimida nazorat qilish bo‘yicha sun’iy intellekt asosidagi yechimlar ishlab chiqilmoqda.
Prezidentimiz sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanib, har bir hududning salohiyatini ochish, loyihalarni natijaga qaratilgan holda shakllantirish va aholi bandligi hamda daromadini oshirishga xizmat qiladigan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidladi.

Новый административный центр Бухары – воплощение политики близости к народу
Этот комплекс стал продолжением практики интеграции органов управления, ранее апробированной в Кукдалинском районе Кашкадарьинской области. Там в одном месте были размещены 38 государственных учреждений, что создало большие удобства для населения. Граждане, которым прежде приходилось преодолевать значительные расстояния и обращаться в различные инстанции, получили возможность решать все вопросы в одном, близком и удобном месте.
Во время поездки в Кукдалу в прошлом году Президент отмечал, что такой подход должен стать образцом для всех районов. За прошедшее время на основе этого опыта созидательные работы начались и в других регионах.
В частности, административный центр в Бухаре занимает площадь 14 гектаров. На первом этапе здесь сосредоточены областной и городской хокимияты, областные прокуратура и управление внутренних дел и другие ведомства. Это, прежде всего, служит повышению согласованности работы местных органов исполнительной власти, ускорению рассмотрения обращений и улучшению качества государственных услуг.
Комплекс не ограничивается только административными зданиями. Здесь создаются аллеи, фонтаны и зеленые зоны для содержательного отдыха жителей и гостей города.
Президент ознакомился с созидательной работой в новом здании областного хокимията.
Было подчеркнуто, что необходимо последовательно продолжать работу по объединению государственных органов в единые административные центры, чтобы создавать людям удобства и обеспечивать получение необходимых услуг в одном месте, без необходимости ездить по разным адресам.
Здесь же главе нашего государства была представлена информация о проводимой работе по социально-экономическому развитию территории и созданию еще более благоприятных условий для населения.
В частности, сообщалось, что банками с использованием искусственного интеллекта проведен анализ в разрезе махаллей, в результате чего были определены точки роста на примере Бухарского района. Такой анализ позволил в увязке оценить земельные, водные и трудовые ресурсы, рыночный спрос, инфраструктуру и имеющиеся производственные мощности. В итоге наиболее перспективными направлениями для Бухарского района определены агробизнес, туризм, промышленность и придорожные услуги.
В частности, были указаны возможности по освоению 15 тысяч гектаров земель, созданию 500 гектаров новых виноградников, расширению энотуризма, а также реализации новых проектов в нефтегазовой, химической, строительной и пищевой отраслях. Как показал анализ, в 2026–2031 годах в этих отраслях можно реализовать проекты на 7,4 триллиона сумов и создать 15 тысяч новых рабочих мест.
Кроме того, отмечалось, что 36 махаллей района можно специализировать на 6 драйверных направлений – виноградарство, плодоовощеводство, животноводство, садоводство, туризм и сервис. Для ускорения разработки и реализации проектов для махаллей разрабатываются решения на базе ИИ по формированию ресурсной базы, автоматической подготовке бизнес-планов, направлению финансирования и контролю результатов в режиме реального времени.
Президент подчеркнул важность использования возможностей искусственного интеллекта для раскрытия потенциала каждой территории, формирования проектов с ориентацией на конкретный результат и поддержки инициатив, способствующих росту занятости и доходов населения.