Oʻzbekiston Prezidenti Avstriya bilan koʻp qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
2026-05-07 15:30:00 / Vazirlik yangiliklari
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmonlar davlatimiz rahbariga Avstriya Federal Prezidenti Aleksandr Van der Bellenning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalardagi muloqotlar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash 3 barobar oshdi. Qurilish materiallari, togʻ turizmi, sogʻliqni saqlash, kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi, bank-moliya va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari jadal amalga oshirilmoqda.
Hukumatlararo komissiya samarali faoliyat yuritmoqda. Ushbu tashrif doirasida qoʻshma biznes forumi muvaffaqiyatli oʻtkazildi, mehnat migratsiyasi, diplomatik xizmat va soliqqa tortish sohalarida muhim bitimlar imzolandi.
Madaniyat va taʼlimda ham almashinuvlar kengayib bormoqda.
Oliy darajada tizimli muloqotni yoʻlga qoʻyish, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, ustuvor yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalarni ilgari surish muhimligi taʼkidlandi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik haqida soʻz yuritilar ekan, terrorizm, odam savdosi, narkotrafik va kiberjinoyatlarga qarshi kurashish sohasida muntazam axborot almashish zarurligi qayd etildi.

President of Uzbekistan advocates further development of multifaceted partnership with Austria
gs and best wishes from the Federal President of Austria Alexander Van der Bellen, to the President of Uzbekistan.
Issues related to the further development of practical cooperation between the two countries were discussed.
The parties noted with satisfaction the steady development of bilateral contacts at various levels. Trade turnover between the two countries has tripled in recent years. Cooperation projects in the fields of construction materials, mountain tourism, healthcare, the chemical industry, agriculture, as well as the banking and financial sectors, are actively progressing.
The Intergovernmental Commission continues to work effectively. As part of the current visit, a joint business forum was successfully held, and important agreements were signed in the areas of labor migration, diplomatic service, and taxation.
Cultural and educational exchanges are expanding.
The importance of establishing a systematic high-level dialogue, increasing trade turnover, and promoting joint projects in priority areas was emphasized.
Regarding cooperation in the field of security, the need for constant information exchange in the fight against terrorism, human trafficking, drug trafficking, and cybercrime was noted.