Prezidentimiz yoshlarning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatladi
Davlatimiz rahbari ularning mahalla hayoti, ekologiya, startaplar, muhandislik va kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish kabi sohalardagi loyihalari bilan tanishdi, loyiha tashabbuskorlari bilan shaxsan muloqot qildi.
Fargʻona tumanidagi Obod mahallasi yoshlar yetakchisi Islombek Muhammadjonov oʻz mahallasida tashkil etgan “Obod taʼlim” oʻquv markazi orqali 600 nafar tengdoshini zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga oʻqitgan. U faoliyatini Germaniyaning nufuzli kompaniyalari bilan xalqaro shartnomalar asosida global bozorga olib chiqishga erishganini soʻzlab berdi. Ushbu amaliy harakat tufayli mahalla yoshlar ishsizligi va jinoyatchiligidan xoli hududga aylantirilgan.
Shuningdek, “Yashil tashabbuslar” jamgʻarmasi koordinatori, “Green University” magistranti Guliraʼno Mamirovaning tashabbuslari eʼtiborga molik. Uning ekologik-ijtimoiy va “yashil” innovatsiyalar startaplarini yoʻlga qoʻyish borasidagi ishlari davlatimiz rahbarining alohida eʼtiborini tortdi.
Rangtasvir tanlovida “Eng original gʻoya” nominatsiyasi gʻolibi Odinaxon Maʼmurjonovaning ijodiy intilishlari, jismoniy imkoniyati cheklanganiga qaramay, uyda taʼlim olayotgan bolalar uchun “Oʻqi va yuksal” loyihasini amalga oshirib kelayotgan Chinora Gʻulomovaning matonati Prezidentimiz tomonidan yuqori baholandi. Ularning jamiyatdagi inklyuziv muhitni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslarini tizimli qoʻllab-quvvatlash yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Koʻrgazmaning startaplar, tadbirkorlik va kasb-hunar maydonida yoshlarimizning xalqaro miqyosda raqobatlasha oladigan intellektual salohiyati namoyish etildi.
Prezident maktabi bitiruvchisi, Chikago universiteti talabasi Asilbek Ashurov oʻn sakkiz yoshida “Makon AI” startapini taʼsis etib, sunʼiy intellektga asoslangan SAT/AP testlariga tayyorgarlik platformasini yaratdi.
Bugungi kunda startapi AQSh hamda Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika mintaqasida 100 mingdan ortiq mijoz va investorlardan 380 ming dollar sarmoya jalb etgani, loyiha qiymati 3 million dollarga baholanganini maʼlum qildi.
Dunyoning yetakchi akseleratori sanalgan “Y Combinator” dasturining birinchi oʻzbek ishtirokchisi Sardorbek Rahmatulloyevning AQShda yillik daromadi koʻp ming dollarlik startapga asos solgani va “Meta Superintelligence” kompaniyasida orttirgan tajribasi ham milliy startap ekotizimimizning yutugʻi sifatida eʼtirof etildi.
Prezidentimiz bu kabi yuqori texnologiyali loyihalarni mamlakatimizda keng joriy etish va yosh tadbirkorlarga xorijiy bozorlarga chiqishda koʻmaklashish davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishi boʻlib qolishini taʼkidladi.
Muhandislik va innovatsiya sohasidagi taqdimotlar doirasida talabalarning sunʼiy intellekt hamda robototexnika yoʻnalishidagi muvaffaqiyatlari koʻrib chiqildi.
Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti talabasi, dronlar poygasi boʻyicha mamlakat chempioni Biloliddin Ismoilov mahalliy antidron tizimlarini yaratish va takomillashtirishda ishtirok etayotganini maʼlum qildi.
Nukus davlat texnika universiteti talabasi, Nukus yoshlar texnoparki rezidenti Ayzada Asanovaning “Yangi avlod avtomobillari” yoʻnalishidagi muvaffaqiyatli loyihasi esa hududlarda ham muhandislik maktablari jadal rivojlanayotganidan dalolat beradi. Davlatimiz rahbari ushbu innovatsion ishlanmalarni turli tarmoqlarda joriy etish zarurligini qayd etdi.
Navqiron avlodning madaniy-maʼrifiy sohadagi va kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish yoʻnalishidagi yutuqlari ham uchrashuvning asosiy mavzularidan biri boʻldi.
Xalqaro goʻzallik va sanʼat tanlovlari sovrindori Nigina Faxriddinova hamda yosh musiqachi Amina Avazovaning yutuqlari milliy madaniyatimizning xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilayotgani aytib oʻtildi.
Shu bilan birga, aholi orasida kitobxonlikni keng yoyishga qaratilgan raqamli loyihalar namoyish etildi. “Mutolaa” loyihasi rahbari Sirojiddin Olimov yaratgan mobil ilova qariyb 5 million marta yuklab olingani va unda oʻqilayotgan kitoblar soni 18 milliondan oshganini taʼkidladi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibi Nilufar Ergasheva “Yashil soʻz” kitobi muallifi, “Soʻz” loyihasi ishtirokchisi.
U Oʻzbekistonning adabiy xaritasini yaratish orqali adabiy turizmni rivojlantirish hamda “Burhoniddin Margʻinoniy” ilmiy-maʼrifiy va turizm majmuasida oʻzbek ijodkorlarining yirik nazm va navo kechasi, sheʼriy oqshomlar kabi ommaviy badiiy konsert dasturlarini tashkil etish taklifini bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan boʻlib oʻtgan samimiy muloqotda ular tomonidan ilgari surilgan istiqbolli loyiha va tashabbuslarni qoʻllab-quvvatladi.

Президент Узбекистана поддержал инициативы молодежи
Глава нашего государства ознакомился с их проектами, охватывающими такие сферы, как развитие махалли, экология, стартапы, инженерное дело и повышение культуры чтения, лично пообщался с их инициаторами.
Лидер молодежи махалли «Обод» Ферганского района Исломбек Мухаммаджонов обучил 600 своих сверстников современным профессиям и иностранным языкам через созданный им учебный центр «Обод таълим». Он рассказал, что ему удалось вывести деятельность центра на глобальный рынок, заключив международные контракты с ведущими компаниями Германии. Благодаря этому махалля стала территорией, свободной от молодежной безработицы и преступности.
Примечательны и инициативы координатора фонда «Яшил ташаббуслар», магистрантки «Green University» Гулираъно Мамировой. Ее деятельность по развитию экологических и социальных проектов, а также стартапов в сфере «зеленых» инноваций привлекла особое внимание главы государства.
Высоко оценены Президентом творческие устремления победительницы номинации «Самая оригинальная идея» конкурса живописи Одинахон Маъмуржоновой, а также целеустремленность Чиноры Гуломовой, которая, несмотря на ограниченные физические возможности, реализует проект «Читай и развивайся» для детей, обучающихся на дому. Ответственным лицам поручено обеспечить системную поддержку их инициатив, направленных на укрепление инклюзивной среды в обществе.
На площадке выставки, посвященной стартапам, предпринимательству и профессиональному образованию, продемонстрирован интеллектуальный потенциал юношей и девушек нашей страны, способных успешно конкурировать на международном уровне.
Выпускник Президентской школы, студент Чикагского университета Асилбек Ашуров в 18 лет основал стартап «Makon AI» и разработал платформу для подготовки к экзаменам SAT/AP на базе искусственного интеллекта.
Он сообщил, что на сегодняшний день его стартап привлек 380 тысяч долларов инвестиций от более 100 тысяч клиентов и инвесторов из США, стран Ближнего Востока и Северной Африки, а стоимость проекта оценена в 3 миллиона долларов.
В качестве успеха национальной стартап-экосистемы признаны достижения Сардорбека Рахматуллоева – первого отечественного участника программы ведущего мирового акселератора «Y Combinator», основавшего стартап с годовым доходом в несколько тысяч долларов в США и получившего опыт работы в компании «Meta Superintelligence».
Президент подчеркнул, что широкое внедрение в нашей стране подобных высокотехнологичных проектов и содействие молодым предпринимателям в выходе на зарубежные рынки и впредь будут оставаться приоритетными направлениями государственной политики.
В рамках презентаций в сфере инженерии и инноваций рассмотрены успехи студентов в области искусственного интеллекта и робототехники.
Студент Туринского политехнического университета в Ташкенте, чемпион страны по гонкам дронов Билолиддин Исмоилов сообщил, что в качестве инженера принимает участие в разработке и совершенствовании отечественных антидроновых систем.
Успешный проект студентки Нукусского государственного технического университета, резидента Нукусского молодежного технопарка Айзады Асановой в направлении «Автомобили нового поколения» свидетельствует о динамичном развитии инженерных школ и в регионах. Глава государства отметил необходимость внедрения этих инновационных разработок в различных отраслях.
Одной из центральных тем встречи также стали достижения молодого поколения в культурно-просветительской сфере и в повышении культуры чтения.
Отмечено, что достижения победительницы международных конкурсов красоты и искусства Нигины Фахриддиновой и молодой музыкантки Амины Авазовой способствуют укреплению международного престижа национальной культуры.
Наряду с этим, представлены цифровые проекты, направленные на популяризацию чтения среди населения. Руководитель проекта «Мутолаа» Сирожиддин Олимов сообщил, что разработанное им мобильное приложение было скачано почти 5 миллионов раз, а количество прочитанных в нем книг превысило 18 миллионов.
Обладательница Государственной премии имени Зульфии Нилуфар Эргашева – автор книги «Яшил сўз» («Зелёное слово») и участница проекта «Сўз» («Слово»). Она выступила с предложением разработать литературную карту Узбекистана для развития литературного туризма, а также организовывать масштабные поэтические, музыкальные, литературные вечера и другие массовые художественные концертные программы в научно-просветительском и туристическом комплексе «Бурхониддин Маргинони».
В ходе искреннего диалога с молодежью Президент Шавкат Мирзиёев поддержал выдвинутые ею перспективные проекты и инициативы.