“O’zbekkosmos” Xitoy davlat kompaniyasi bilan hamkorlikni mustahkamlamoqda
Ma’lumki, “O’zbekkosmos” agentligi o’z faoliyati davomida xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirib, kosmik yo’nalishda tajriba oshirish va yangi texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, bu borada kadrlar tayyorlash kabi ko’plab yo’nalishlarda yirik xorijiy kompaniyalar bilan o’zaro munosabatlarni yo’lga qo’ymoqda.
Xususan, Xitoy elektron texnologiyalar guruhi “China Electronics Technology Group Corporation” (CETC) so’zimizga isbotdir. Ular bilan dastlabki uchrashuv joriy yilning yanvar oyida o’tgan bo’lsa, navbatdagisi 16 – avgust kuni tashkil etildi. Unda “O’zbekkosmos” agentligi rahbariyati va Xitoy davlat kompaniyasi (CETC) Boshqaruv raisi boshchiligidagi delegatsiya a’zolari ishtirok etishdi.
O’zaro suhbat davomida bugun O’zbekistonda kosmik tarmoqni rivojlantirish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni tadbiq etish, salohiyatli kadrlar bazasini yaratish uchun shaxsan Prezident tomonidan e’tibor berilayotgani, sharoit va imkoniyatlar yaratilayotgani qayd etildi. Jumladan, “O’zbekkosmos” agentligi Davlat kosmik monitoringi orqali iqtisodiyot sohalarida qonunbuzarlik holatlari va noqonuniy xatti – harakatlarni aniqlab kelayotgani haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, uchrashuvda geoaxborot tizimlari va yerni masofadan zondlash texnologiyalari bo'yicha chuqur hamkorlikni yo‘lga qo‘yish rejalari va tashabbuslari ko'rib chiqildi.
Ma’lumot uchun: Xitoy elektron texnologiyalar guruhi “China Electronics Technology Group Corporation” (CETC) 2002 – yilda tashkil etilgan bo’lib, aloqa, elektronika mahsulotlari ishlab chiqarishga hamda dasturiy ta'minotlar tayyorlashga ixtisoslashgan Xitoy davlat kompaniyasi hisoblanadi.

“Узбеккосмос” укрепляет партнерство с китайской государственной компанией
Как известно, агентство “Узбеккосмос” в ходе своей деятельности развивает отношения международного сотрудничества, а также устанавливает взаимоотношения с крупными зарубежными компаниями по многим направлениям, таким как увеличение опыта работы в космической сфере и внедрение новых технологий, а также подготовка кадров в этом направлении.
В частности, китайская группа электронных технологий “China Electronics Technology Group Corporation” (CETC) является доказательством вышесказанных слов. Первая встреча с ними прошла в январе текущего года, а следующая была организована 16 августа. В ней участвовали руководство агентства “Узбеккосмос” и члены делегации во главе с председателем правления китайской государственной компании (CETC).
В ходе взаимной беседы было отмечено, что на сегодняшний день Президент лично уделяет внимание развитию космической сети в Узбекистане, применению современных технологий в этой сфере, созданию потенциальной кадровой базы, условий и возможностей. В частности, сообщалось, что агентство "Узбеккосмос" посредством государственного космического мониторинга выявляет случаи нарушений закона и противоправных действий в экономической сфере.
Кроме того, на встрече были обсуждены планы и инициативы по налаживанию глубокого сотрудничества в области геоинформационных систем и технологий дистанционного зондирования Земли.
Для информации: китайская группа электронных технологий “China Electronics Technology Group Corporation” (CETC), основанная в 2002 году, является китайской государственной компанией, производящей товары связи, электроники, а также специализируется на разработке программного обеспечения.