#XalqPrezidenti #Xalqyetakchisi
Davlat boshqaruvini takomillashtirish, aholiga qulay va shaffof davlat xizmatlarini ko‘rsatish, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish, AT-ta’limni rivojlantirish hamda yoshlarni zamonaviy kasblarga yo‘naltirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida izchil davom etmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda raqamli iqtisodiyotning huquqiy va institutsional asoslari mustahkamlandi, elektron davlat xizmatlari kengaydi, IT Park ekotizimi jadal rivojlandi, dasturiy mahsulotlar eksporti sezilarli darajada oshdi, xalqaro AT-kompaniyalar faoliyati uchun yangi imkoniyatlar yaratildi. Bugun O‘zbekiston nafaqat Markaziy Osiyo, balki keng mintaqada raqamli innovatsiyalar va texnologiyalar markazlaridan biriga aylanish yo‘lidan izchil odimlamoqda.
Mazkur islohotlarning xalqaro miqyosdagi e’tirofi ham tobora ortib bormoqda. Xususan, O‘zbekiston “Country of the Year 2026” — startap ekotizimi eng jadal rivojlangan davlat sifatida e’tirof etildi.
Bu kabi o‘zgarishlar zamirida raqamli taraqqiyotni davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab bergan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbus va qarorlari muhim o‘rin tutadi. Davlatimiz Rahbarining aynan shu strategik yondashuvi natijasida raqamli texnologiyalar inson manfaatiga xizmat qiladigan, davlat va jamiyat rivojiga hissa qo‘shadigan samarali tizimga aylanib bormoqda.
Bugun, 24-iyul – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tavallud topgan kun.
Raqamli texnologiyalar vazirligi jamoasi ushbu sana munosabati bilan hurmatli Prezidentimizga mustahkam sog‘liq, uzoq umr, yurtimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligi yo‘lidagi mas’uliyatli davlatchilik faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tilaydi.
Yangi O‘zbekistonning raqamli kelajagini barpo etish yo‘lidagi ezgu islohotlar va tashabbuslar izchil davom etib, mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishiga tilakdoshmiz.

Каждая новая идея — шаг к развитию.
Развитие государственного управления, предоставление населению удобных и прозрачных государственных услуг, цифровизация отраслей экономики, внедрение технологий искусственного интеллекта, развитие IT-образования и подготовка молодежи к современным профессиям — все эти масштабные реформы последовательно реализуются как одно из ключевых направлений развития Нового Узбекистана.
За последние годы в стране значительно укреплены правовые и институциональные основы цифровой экономики, расширены электронные государственные услуги, динамично развивается экосистема IT Park, существенно вырос экспорт программных продуктов, созданы новые возможности для деятельности международных IT-компаний. Сегодня Узбекистан уверенно движется к тому, чтобы стать одним из ведущих центров цифровых инноваций и технологий не только в Центральной Азии, но и во всем регионе.
Международное признание проводимых реформ также неуклонно растет. В частности, Узбекистан был признан «Country of the Year 2026» — страной с наиболее динамично развивающейся стартап-экосистемой.
В основе этих преобразований лежат инициативы и решения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, который определил развитие цифровых технологий одним из приоритетных направлений государственной политики. Именно благодаря этому стратегическому курсу цифровые технологии становятся эффективным инструментом, служащим интересам человека, развитию государства и общества.
Сегодня, 24 июля, — день рождения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Коллектив Министерства цифровых технологий искренне желает уважаемому Президенту крепкого здоровья, долгих лет жизни и новых успехов в ответственной государственной деятельности, направленной на дальнейшее процветание нашей страны и повышение благосостояния народа.
Желаем, чтобы масштабные реформы и инициативы по построению цифрового будущего Нового Узбекистана последовательно продолжались и вносили достойный вклад в развитие нашей страны.