Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjonning mintaqaviy hamkorligini rivojlantirish istiqbollarini belgilab berdi
2026-07-31 15:10:00 / Vazirlik yangiliklari
Tadbirda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ham qatnashdilar.
Davlat rahbarlari Markaziy Osiyo va Ozarbayjon mamlakatlari va xalqlarining barqaror rivojlanishi, iqtisodiy taraqqiyoti, xavfsizligini taʼminlash hamda farovonligini yuksaltirishga doir dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Oʻzbekiston yetakchisi soʻzining avvalida norasmiy sammitni oʻtkazish tashabbusi va Issiqkoʻl sohilidagi iliq qabul uchun Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga samimiy minnatdorlik bildirdi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga ham Maslahat uchrashuvlari formatida samarali raislik qilayotgani uchun tashakkur izhor etildi.
Mintaqa mamlakatlari mustaqilligining 35 yillik bayramlarini nishonlash arafasida har birining davlatchilikni barpo etish, iqtisodiy oʻsish va milliy tiklanish borasida erishgan muvaffaqiyatlariga yuksak baho berildi.
– Birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz natijasida ilgari tarqoq bo‘lgan Markaziy Osiyo bugungi kunda taraqqiyotning umumiy maqsadlari yoʻlida birlashmoqda, – dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimiz yetakchisi murakkab va oldindan bashorat qilib boʻlmaydigan xalqaro voqelikni tahlil qilar ekan, uchrashuv ishtirokchilarini qatʼiyat bilan harakat qilish va oʻzaro muvofiqlashuvni yanada kuchaytirishga chaqirdi. Davlatimiz rahbari taʼkidlaganidek, Ozarbayjonning Maslahat uchrashuvlari formatiga qoʻshilishi oʻzaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi – makromintaqaviy darajaga olib chiqmoqda.
– Biz uchun Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz va yaqin qoʻshnimiz – Afgʻonistonni birlashtiruvchi yagona taraqqiyot makonini shakllantirish borasida tarixiy imkoniyat ochilmoqda, – dedi Oʻzbekiston yetakchisi.
Prezidentimiz Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon oʻrtasida barqaror rivojlanish, oʻzaro bogʻliqlik va yaxshi qoʻshnichilik uchun mustahkam zamin yaratish maqsadida mintaqaviy hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha nuqtayi nazarini bayon qildi.
Avvalo, mintaqaviy hamkorlikning barqaror arxitekturasini shakllantirishga oʻtish muhimligi taʼkidlandi. Uning tuzilishi hamkorlikning samarali institutlari, tarmoq idoralarining yaqin munosabatlari, hududlarning toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalari hamda rivojlanishning asosiy yoʻnalishlaridagi uzoq muddatli qoʻshma dasturlarga tayanishi zarur.
Mintaqaning xalqaro subyekt sifatidagi maqomini mustahkamlash uchun davlatlararo tashkilotlar va “Markaziy Osiyo plyus” formatlari doirasida o‘zaro muvofiqlashtiruvni kuchaytirish lozimligi qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va transport sohasidagi oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash, uzluksiz sanoat-texnologik zanjirlarni kengaytirish, umumiy raqamli xizmatlarni rivojlantirish hamda investitsiya platformalarini ishga tushirish boʻyicha kelgusi qadamlarni puxta ishlab chiqish talab etiladi.
Markaziy Osiyoni kadrlar salohiyati, sunʼiy intellekt texnologiyalari, data-markazlar va energetika quvvatlarini birlashtirgan yaxlit infratuzilmani yaratish orqali taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar boʻyicha raqobatbardosh xabga aylantirish masalasi istiqbolli vazifalar qatorida koʻrsatib oʻtildi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish har doim mintaqaviy kun tartibining ustuvor yoʻnalishi boʻlib kelgani va shunday boʻlib qolishi alohida taʼkidlandi. Yagona tabiiy makonimizda yuzaga kelayotgan tahdidlar chegara bilmaydi, shunday ekan ularga javob choralari ham umumiy boʻlishi kerak.
– Joriy yilgi yozning anomal darajada issiq kelishi iqlim oʻzgarishi allaqachon iqtisodiyot, suv va energetika xavfsizligi, odamlarning salomatligi va hayot sifatiga toʻgʻridan-toʻgʻri taʼsir qiladigan omilga aylanib borayotganini yana bir bor koʻrsatdi. Ana shunday yangi xavf-xatarlarga birgalikda moslashish boʻyicha uzoq muddatli yechimlarni topish muhimdir, – dedi davlatimiz rahbari.
Hamkorlikning oʻzgarmas ustuvor yoʻnalishlari orasida gumanitar aloqalarga alohida eʼtibor qaratildi. Mintaqa xalqlari asrlar davomida yonma-yon yashagan, savdo-sotiqni rivojlantirgan, bilim va madaniy anʼanalar bilan oʻzaro almashgan. Hamkorlik chuqurlashgani sari hamjihatlik tuygʻusi ham mustahkamlanmoqda.
– Umummintaqaviy oʻziga xoslik, xalqlarimizning milliy oʻzligi saqlangan holda bosqichma-bosqich shakllanmoqda. Ishonchim komil, ushbu sohadagi ishlarning mohiyati sifat jihatidan oʻzgarishi xalqlarimiz oʻrtasidagi birlik, hamjihatlik va oʻzaro tushunish tuygʻusini mustahkamlaydi, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Oʻzbekiston Prezidenti nutqining yakunida umumiy kuchimiz – birlik, oʻzaro ishonch va birgalikdagi yaratuvchanlikka qatʼiy intilishda ekanini yana bir bor taʼkidladi.
Tadbirda Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon yetakchilari ham soʻzga chiqib, mintaqaviy hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan oʻz qarashlarini bayon qildilar.

Президент Республики Узбекистан обозначил перспективы развития регионального сотрудничества стран Центральной Азии и Азербайджана
2026-07-31 15:10:00 / Новости министерства
В мероприятии участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Главы государств обменялись мнениями по актуальным вопросам обеспечения устойчивого развития, экономического роста, безопасности и повышения благосостояния народов и государств Центральной Азии и Азербайджана.
В начале своего выступления лидер Узбекистана поблагодарил Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова за инициативу проведения неформального саммита и теплый прием на побережье Иссык-Куля.
Также была выражена признательность Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову за эффективное председательство в формате Консультативных встреч.
В преддверии празднования 35-летия независимости стран региона высказана высокая оценка достигнутых всеми успехов в становлении государственности, экономического подъема и национального возрождения.
– Благодаря совместным усилиям, прежде разобщенная Центральная Азия сейчас консолидируется во имя общих целей развития, – особо подчеркнул Президент нашей страны.
Анализируя реалии сложной и непредсказуемой международной обстановки, он призвал участников встречи к дальнейшим решительным действиям и более тесной координации. Как подчеркнул глава государства, присоединение Азербайджана к формату Консультативных встреч выводит взаимодействие между странами на качественно новый – макрорегиональный уровень.
– Перед нами открывается историческая возможность сформировать единое пространство развития, объединяющее Центральную Азию, Южный Кавказ и нашего близкого соседа – Афганистан, – заявил лидер Узбекистана.
В целях упрочения основы для устойчивого развития, взаимосвязанности и добрососедства между государствами Центральной Азии и Азербайджаном было представлено видение приоритетов регионального сотрудничества.
Прежде всего, отмечена важность дальнейшего формирования устойчивой архитектуры регионального взаимодействия, конструкция которой должна опираться на эффективные институты сотрудничества, тесные контакты отраслевых ведомств, прямые связи регионов и долгосрочные совместные программы в ключевых сферах развития.
Подчеркнута необходимость усиления координации в рамках межгосударственных организаций и форматов «Центральная Азия плюс», что способствует укреплению международной субъектности региона.
Предметной проработки требуют дальнейшие шаги по укреплению торгово-экономической и транспортной взаимосвязанности, наращиванию сквозных промышленно-технологических цепочек, развитию общих цифровых сервисов и запуску инвестиционных платформ.
В качестве перспективной задачи выделено превращение Центральной Азии в конкурентоспособный хаб образования, науки и инноваций через создание целостной инфраструктуры, объединяющей кадровый потенциал, технологии искусственного интеллекта, дата-центры и энергетические мощности.
Особо подчеркнуто, что забота об окружающей среде всегда была и остаётся ключевой темой региональной повестки. Возникающие в нашем общем природном пространстве вызовы не признают государственных границ, а значит и ответы на них должны быть общими.
– Аномальная жара нынешнего лета вновь показала, что изменение климата напрямую влияет на экономику, водную и энергетическую безопасность, здоровье людей и качество жизни. Важно найти долгосрочные решения по совместной адаптации к этим новым рискам, – отметил глава государства.
Среди неизменных приоритетов сотрудничества выделено гуманитарное измерение. Народы региона веками жили рядом, развивали торговлю, обменивались знаниями и культурными традициями. По мере углубления современного взаимодействия у людей укрепляется и чувство общности.
– При сохранении национальной самобытности наших народов постепенно складывается общерегиональная идентичность. Уверен, что качественное обновление содержания работы в этой сфере укрепит чувство единства, солидарности и взаимопонимания между нашими народами, – подчеркнул лидер нашей страны.
В завершение выступления Президент Узбекистана выразил глубокую убежденность в том, что общая сила заключается в единстве, взаимном доверии и твёрдой приверженности совместному созиданию.
На мероприятии также выступили лидеры государств Центральной Азии и Азербайджана, которые озвучили собственные оценки текущего состояния и перспектив развития регионального сотрудничества.