Iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish va raqamli hukumatni barpo etish bo‘yicha kompleks dasturlar qabul qilinib, samarali tatbiq etilmoqda.
Natijdada IT – Yangi O‘zbekistonning top drayver tarmoqlari qatoridan joy oldi. Xorijiy davlatlar uchun esa mamlakatimiz jozibador makonga aylandi.
2019-yilda IT-park rezidentlari soni 147 tani tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilga kelib, 1 400 taga yetdi.
Ular tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 2017-yilda 179,9 mlrd so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2022-yil yakuni bo‘yicha, 28,3 barobarga ortib, 5,1 trln so‘mga, eksport salmog‘i esa 82 barobarga o‘sib, 140 mln dollarga yetkazildi.
Respublika bo‘ylab IT-Parkning jami 12 ta hududiy filiali, shuningdek, AQSH va Germaniyada IT-Park vakolatxonalari tashkil qilindi.
Bugun O‘zbekistondagi salohiyat va xorijiy IT-kompaniyalar uchun berilgan imkoniyatlar nufuzli chet el IT-kompaniyalarini yurtimizga chorlamoqda. Natija samarali: 7 yil avval mavjud 4 ta chet el kompaniyasi bugun 200 taga ko‘paydi.
7 yil avval eksportning o‘zi bo‘lmagan tarmoqda 2020-yilga kelib 17 mln dollarlik eksport amalga oshirilgan edi. Oxirgi yillarda tarmoq rivojlanishi natijasida IT-eksportida dinamik o‘sish kuzatildi. 2022-yilda 140 mln dollarlik eksport amalga oshirildi.
2016-yilda O‘zbekistonda masofadan turib o‘zini o‘zi band qilish amaliyoti yo‘q edi. Bugun esa bu tarmoqda 45 ming nafar frilanser o‘zini-o‘zi band qilgan.
Oxirgi 7 yilda respublikamiz bo‘ylab 187 ta masofadan xizmatlar ko‘rsatuvchi – BPO markazlari tashkil etildi va 500 nafar yosh ish bilan ta’minlandi.
YOSHLAR UCHUN IMKONIYATLAR
Yoshlar – IT sohasida eng katta resurs. Biroq 2016-yilgacha ularning g‘oya va loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun davlat tomonidan mablag‘ ajratilmagan. Bugun ularning ta’lim olishi, o‘z g‘oya va loyihalarini realizatsiya qilishi uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan.
Xususan, xalqaro IT-sertifikatlarini olish uchun 50%cha xarajatlarni qoplash tizimi joriy etildi.
1000 ga yaqin xalqaro IT-sertifikatini olgan yoshning 50%gacha xarajatlari qoplab berildi. Eng muhim yangilik: 2023-yil 1 oktyabrdan shunday sretifikatlarni qo’lga kiritgan o’g’il-qizlarga xarajatlari 100% qoplab beriladi.
Eng katta yangiliklardan biri: bugungi kunga kelib yoshlarning jahon IT-bozorida raqobatlasha oladigan innovatsion loyihalarini ko‘paytirish maqsadida sovrin jamg‘armasi 1 mln dollarlik “President Tech Award” mega tanlovi tashkil etildi.
Bu kabi tanlovlar sohada malakali kadrlarning oshishi, degani. Tahlil qilsak, 2016-yilda axborot kommunikasiya texnologiyalari sohasidagi xodimlar soni 25 ming, IT-tarmog‘ida mehnat qilayotgan mutaxassislar qamrovi esa 2,5 ming nafarni tashkil etgan.
2023-yilga kelib AKT sohasida 56 ming, IT bo‘yicha esa 65 ming nafar xodimning bandligi ta’minlandi.
Axborot va aloqa sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan yuridik shaxslar soni esa 2016-yil – 6 370 nafarni tashkil qilgan edi, 2023-yilda ularning soni 1,9 barobarga oshib, 12 204 nafarga yetdi.
Tarmoqdagi rivojlanish orqali rekord natijalar qayd etilmoqda. E’tibor bering, 2020 yilda amalga oshirilgan 47 mln dollarlik eksport bugun 3 oyda uddalandi. Ya’ni joriy yilning birinchi choragida 48 mln dollarlik IT-xizmatlar eksporti amalga oshirildi.
ELEKTRON HUKUMAT
Raqamlashtirishning yana bir muhim tarmog‘i – Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladigan xizmatlar soni 2016-yilda 197 ta bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib my.gov.uz portali orqali 430 dan ziyod elektron davlat xizmatlari yo‘lga qo’yildi.
Portal foydalanuvchilari 2016-yilda 400 ming nafar bo‘lgan. 2022-yilda 6,3 mlnga yetdi.
Erishilgan natijalar O‘zbekistonning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilanmoqda. Xususan, Elektron hukumat reytingida mamlakatimiz 193 ta davlat orasida 2020 yilda 87-o‘rinni egallagan bo‘lsa, o‘tgan yilda 18 pog‘onaga yuqorilab, 69-o‘ringa ko‘tarildi.
“Open data Inception”ning Ochiq ma’lumotlar manbalari va ular soni bo‘yicha 201 ta mamlakat orasida O‘zbekiston 4-o‘rinni egalladi.
Bu sa’y-harakatlarni yanada rivojlantirish maqsadida eng zamonaviy tipdagi ma’lumotlarni saqlash markazi tashkil etildi.
TELEKOMMUNIKATSIYA
Yana bir muhim yo‘nalish: telekommunikatsiya infratuzilmasi. Tahlil qilsak, 1 Mbit/s uchun internetga ulanish narxi 2016-yilda – 522 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilda bu 30 ming so‘mgacha pasaytirildi.
Hududlarni tez va sifatli internet bilan qamrab olish maqsadida optik tolali aloqa liniyalari uzunligi 20 ming kmdan 170 ming kmga yetkazildi. Bu 8,5 barobarga o‘sish degani.
Yana bir muhim fakt: 2016-yilda aholi jon boshiga AKT sohasidagi xizmatlar hajmi 198,0 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilning shu davrigacha bu xizmatlar hajmi 3,2 barobarga oshib, 642,9 ming so‘mga yetdi.
Xalqaro internetga ulanish narxi operator va provayderlar uchun qariyb 33 barobarga arzonlashib, 2,7 AQSH dollarini tashkil etdi.
Buning natijasida internet abonentlari soni 2016-yilda 22 mlnni tashkil qilgan bo‘lsa, 2022-yil yakuni bo‘yicha 31,1 mlnga yetdi.
Shu bilan birga, oxirgi 7 yil mobaynida mobil internet narxi qariyb 9 barobar arzonlashib, dunyo reytingida 68-o‘rindan 15-o‘ringa ko‘tarildi.
XALQARO HAMKORLIK
O‘zbekistonda raqamlashtirish tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha ham samarali hamkorlik olib borilyapti. Bu borada 2022-yil 24-27 oktyabr kunlari Samarqandda “ICT WEEK Uzbekistan - 2022” axborot texnologiyalari haftaligi tashkil qilindi.
15 mingdan ortiq ishtirokchi qatnashgan ushbu haftalikda 22 ta xalqaro tadbir o‘tkazildi. 200 million dollardan ziyod investitsion shartnomalar imzolandi.
Raqamlashtirish tarmog‘idagi sa’y-harakatlardan asosiy maqsad – O‘zbekistonni mintaqada IT xabga aylantirish.

В нашей стране приняты и эффективно реализуются комплексные программы цифровизации отраслей экономики и формирования цифрового правительства.
В результате чего за короткий промежуток времени отрасль IT стала одним из ведущих секторов Нового Узбекистана. Наша страна стала привлекательным местом для зарубежных стран.
В 2019 году количество резидентов IT-парка составляло 147 единиц, а к текущему году данный показатель достиг 1400 резидентов.
Объем оказанных ими услуг в 2017 году составлял 179,9 млрд сумов, а к концу 2022 года уже составлял 5,1 трлн сумов, увеличившись в 28,3 раза, а вес экспорта увеличился в 82 раза, поднявшись до 140 млн долларов.
Всего было создано 12 региональных филиалов IT-парка по республике, а также открыты представительства IT-парка в США и Германии.
Сегодня потенциал Узбекистана и возможности, предоставляемые иностранным IT-компаниям, привлекают в Узбекистан авторитетные иностранные IT-компании. Результат эффективен: количество иностранных компаний за 7 лет увеличилось с 4 до 200 ед.
Наблюдается динамичный рост экспорта отрасли: в секторе, где 7 лет назад не существовало никакого экспорта, в 2020 году были осуществлены работы по экспорту на сумму 17 миллионов долларов, а в 2022 году этот показатель составил 140 миллионов долларов.
В 2016 году дистанционная самозанятость в Узбекистане не была развита, и население не работало в этом направлении. Однако сегодня онлайн работой заняты 45 000 фрилансеров.
Благодаря развитию отрасли молодые люди получили новые профессии. За последние 7 лет в нашей республике создано 187 BPO центров и трудоустроено 500 молодых людей.
ВОЗМОЖНОСТИ ДЛЯ МОЛОДЕЖИ
Молодежь — самый большой ресурс в IT сфере. Однако до 2016 года государство не выделяло достаточных средств на поддержку их идей и проектов. Сегодня для них созданы все возможности для получения образования, реализации своих идей и проектов.
В частности, чтобы заинтересовать молодежь в повышении своих знаний в сфере информационных технологий, была введена система покрытия 50% затрат на получение международных ИТ-сертификатов.
Тысячам молодых людей, получивших международные IT-сертификаты, возмещены средства в размере до 50% от их затрат. И самая важная новость: с 1 октября 2023 года юношам и девушкам, получившим такие сертификаты, будет возмещаться 100% расходов.
Одна из самых значимых новостей: на сегодняшний день в целях увеличения количества инновационных проектов молодежи, способных конкурировать на мировом IT-рынке, организован конкурс «President Tech Award» с призовым фондом в 1 миллион долларов.
Такие соревнования будут способствовать увеличению квалифицированных кадров в этой области. Если проанализировать, то в 2016 году количество сотрудников в сфере информационно-коммуникационных технологий составляло 25 тысяч, а количество специалистов, работающих в IT-сфере - 2,5 тысячи.
К концу 2023 года в сфере ИКТ будет занято 56 000 человек, а в сфере IT — 65 000 человек.
Количество юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере информации и связи, в 2016 году составляло 6 370, а на сегодняшний день их количество увеличилось в 1,9 раз и достигло 12 204.
Фиксируются рекордные результаты развития отрасли. Обратите внимание, что годовое значение экспорта в 47 миллионов долларов в 2020 году было достигнуто всего за 3 месяца в 2023 году. То есть в первом квартале текущего года было экспортировано IT-услуг на сумму $48 млн.
ЭЛЕКТРОННОЕ ПРАВИТЕЛЬСТВО
Еще одна важная ветвь цифровизации – увеличение количества услуг, предоставляемых через Единый портал интерактивных государственных услуг. В 2016 году количество электронных государственных услуг составляло 197, а сегодня через портал my.gov.uz предоставлен доступ к более чем 430 электронным услугам.
В 2016 году число зарегистрированных пользователей составляло 400 тысяч человек, а в 2022 году это число достигло 6,3 миллиона.
Достигнутые результаты повышают позиции Узбекистана в международных рейтингах. В частности, в рейтинге развития электронного правительства наша страна в 2020 году занимала 87 место среди 193 стран, а в 2022 году поднялась на 18 позиций заняв 69 место.
Также, согласно «Open Data Inception» Узбекистан занял 4-е место среди 201 страны по количеству открытых источников данных.
Разумеется, для дальнейшего развития этих усилий был создан Центр хранения и обработки данных самого современного типа.
ТЕЛЕКОММУНИКАЦИИ
Еще одно важное направление: телекоммуникационная инфраструктура. Если проанализировать, то стоимость подключения к интернету со скоростью в 1 Мбит/с в 2016 году составляла 522 тысячи сумов, в 2023 году она была снижена до 30 тысяч сумов.
Для покрытия регионов быстрым и качественным интернетом протяженность волоконно-оптических линий связи увеличена с 20 тыс. км до 170 тыс. км. Это означает увеличение в 8,5 раз.
Еще один важный факт: в 2016 году объем услуг ИКТ на душу населения составлял 198 000 сумов, а к тому же периоду 2023 года объем этих услуг увеличился в 3,2 раза и достиг 642 900 сумов.
Стоимость подключения к международному интернету для операторов и провайдеров снизилась почти в 33 раза и составила 2,7 доллара США.
В результате количество абонентов сети Интернет в 2016 году составило 22 млн, а к концу 2022 года достигло 31,1 млн.
При этом за последние 7 лет стоимость мобильного интернета снизилась почти в 9 раз, а в мировом рейтинге стоимости Интернета Узбекистан поднялся с 68-го на 15-е место.
МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
В Узбекистане также осуществляется важное сотрудничество по дальнейшему развитию сети цифровизации. В связи с этим 24-27 октября 2022 года в Самарканде была организована неделя информационных технологий «ICT WEEK Uzbekistan - 2022».
За неделю состоялось 22 международных мероприятия, в которых приняли участие более 15 000 человек. Подписаны инвестиционные контракты на сумму более 200 миллионов долларов.