Iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish va raqamli hukumatni barpo etish bo‘yicha kompleks dasturlar qabul qilinib, samarali tatbiq etilmoqda.
Natijdada IT – Yangi O‘zbekistonning top drayver tarmoqlari qatoridan joy oldi. Xorijiy davlatlar uchun esa mamlakatimiz jozibador makonga aylandi.
2019-yilda IT-park rezidentlari soni 147 tani tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilga kelib, 1 400 taga yetdi.
Ular tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi 2017-yilda 179,9 mlrd so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2022-yil yakuni bo‘yicha, 28,3 barobarga ortib, 5,1 trln so‘mga, eksport salmog‘i esa 82 barobarga o‘sib, 140 mln dollarga yetkazildi.
Respublika bo‘ylab IT-Parkning jami 12 ta hududiy filiali, shuningdek, AQSH va Germaniyada IT-Park vakolatxonalari tashkil qilindi.
Bugun O‘zbekistondagi salohiyat va xorijiy IT-kompaniyalar uchun berilgan imkoniyatlar nufuzli chet el IT-kompaniyalarini yurtimizga chorlamoqda. Natija samarali: 7 yil avval mavjud 4 ta chet el kompaniyasi bugun 200 taga ko‘paydi.
7 yil avval eksportning o‘zi bo‘lmagan tarmoqda 2020-yilga kelib 17 mln dollarlik eksport amalga oshirilgan edi. Oxirgi yillarda tarmoq rivojlanishi natijasida IT-eksportida dinamik o‘sish kuzatildi. 2022-yilda 140 mln dollarlik eksport amalga oshirildi.
2016-yilda O‘zbekistonda masofadan turib o‘zini o‘zi band qilish amaliyoti yo‘q edi. Bugun esa bu tarmoqda 45 ming nafar frilanser o‘zini-o‘zi band qilgan.
Oxirgi 7 yilda respublikamiz bo‘ylab 187 ta masofadan xizmatlar ko‘rsatuvchi – BPO markazlari tashkil etildi va 500 nafar yosh ish bilan ta’minlandi.
YOSHLAR UCHUN IMKONIYATLAR
Yoshlar – IT sohasida eng katta resurs. Biroq 2016-yilgacha ularning g‘oya va loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun davlat tomonidan mablag‘ ajratilmagan. Bugun ularning ta’lim olishi, o‘z g‘oya va loyihalarini realizatsiya qilishi uchun barcha imkoniyatlar yaratilgan.
Xususan, xalqaro IT-sertifikatlarini olish uchun 50%cha xarajatlarni qoplash tizimi joriy etildi.
1000 ga yaqin xalqaro IT-sertifikatini olgan yoshning 50%gacha xarajatlari qoplab berildi. Eng muhim yangilik: 2023-yil 1 oktyabrdan shunday sretifikatlarni qo’lga kiritgan o’g’il-qizlarga xarajatlari 100% qoplab beriladi.
Eng katta yangiliklardan biri: bugungi kunga kelib yoshlarning jahon IT-bozorida raqobatlasha oladigan innovatsion loyihalarini ko‘paytirish maqsadida sovrin jamg‘armasi 1 mln dollarlik “President Tech Award” mega tanlovi tashkil etildi.
Bu kabi tanlovlar sohada malakali kadrlarning oshishi, degani. Tahlil qilsak, 2016-yilda axborot kommunikasiya texnologiyalari sohasidagi xodimlar soni 25 ming, IT-tarmog‘ida mehnat qilayotgan mutaxassislar qamrovi esa 2,5 ming nafarni tashkil etgan.
2023-yilga kelib AKT sohasida 56 ming, IT bo‘yicha esa 65 ming nafar xodimning bandligi ta’minlandi.
Axborot va aloqa sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan yuridik shaxslar soni esa 2016-yil – 6 370 nafarni tashkil qilgan edi, 2023-yilda ularning soni 1,9 barobarga oshib, 12 204 nafarga yetdi.
Tarmoqdagi rivojlanish orqali rekord natijalar qayd etilmoqda. E’tibor bering, 2020 yilda amalga oshirilgan 47 mln dollarlik eksport bugun 3 oyda uddalandi. Ya’ni joriy yilning birinchi choragida 48 mln dollarlik IT-xizmatlar eksporti amalga oshirildi.
ELEKTRON HUKUMAT
Raqamlashtirishning yana bir muhim tarmog‘i – Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladigan xizmatlar soni 2016-yilda 197 ta bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib my.gov.uz portali orqali 430 dan ziyod elektron davlat xizmatlari yo‘lga qo’yildi.
Portal foydalanuvchilari 2016-yilda 400 ming nafar bo‘lgan. 2022-yilda 6,3 mlnga yetdi.
Erishilgan natijalar O‘zbekistonning xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilanmoqda. Xususan, Elektron hukumat reytingida mamlakatimiz 193 ta davlat orasida 2020 yilda 87-o‘rinni egallagan bo‘lsa, o‘tgan yilda 18 pog‘onaga yuqorilab, 69-o‘ringa ko‘tarildi.
“Open data Inception”ning Ochiq ma’lumotlar manbalari va ular soni bo‘yicha 201 ta mamlakat orasida O‘zbekiston 4-o‘rinni egalladi.
Bu sa’y-harakatlarni yanada rivojlantirish maqsadida eng zamonaviy tipdagi ma’lumotlarni saqlash markazi tashkil etildi.
TELEKOMMUNIKATSIYA
Yana bir muhim yo‘nalish: telekommunikatsiya infratuzilmasi. Tahlil qilsak, 1 Mbit/s uchun internetga ulanish narxi 2016-yilda – 522 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilda bu 30 ming so‘mgacha pasaytirildi.
Hududlarni tez va sifatli internet bilan qamrab olish maqsadida optik tolali aloqa liniyalari uzunligi 20 ming kmdan 170 ming kmga yetkazildi. Bu 8,5 barobarga o‘sish degani.
Yana bir muhim fakt: 2016-yilda aholi jon boshiga AKT sohasidagi xizmatlar hajmi 198,0 ming so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilning shu davrigacha bu xizmatlar hajmi 3,2 barobarga oshib, 642,9 ming so‘mga yetdi.
Xalqaro internetga ulanish narxi operator va provayderlar uchun qariyb 33 barobarga arzonlashib, 2,7 AQSH dollarini tashkil etdi.
Buning natijasida internet abonentlari soni 2016-yilda 22 mlnni tashkil qilgan bo‘lsa, 2022-yil yakuni bo‘yicha 31,1 mlnga yetdi.
Shu bilan birga, oxirgi 7 yil mobaynida mobil internet narxi qariyb 9 barobar arzonlashib, dunyo reytingida 68-o‘rindan 15-o‘ringa ko‘tarildi.
XALQARO HAMKORLIK
O‘zbekistonda raqamlashtirish tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha ham samarali hamkorlik olib borilyapti. Bu borada 2022-yil 24-27 oktyabr kunlari Samarqandda “ICT WEEK Uzbekistan - 2022” axborot texnologiyalari haftaligi tashkil qilindi.
15 mingdan ortiq ishtirokchi qatnashgan ushbu haftalikda 22 ta xalqaro tadbir o‘tkazildi. 200 million dollardan ziyod investitsion shartnomalar imzolandi.
Raqamlashtirish tarmog‘idagi sa’y-harakatlardan asosiy maqsad – O‘zbekistonni mintaqada IT xabga aylantirish.

Uzbekistan – a new hub for IT outsourcing
In our country, comprehensive programs for the digitalization of economic sectors and the formation of a digital government have been adopted and are being effectively implemented.
As a result, in a short period of time, IT has become one of the leading sectors of New Uzbekistan. Our country has become an attractive place for foreign countries.
In 2019, the number of residents of the IT park was 147, and by the current year it has reached to 1,400 residents.
The volume of services they provided in 2017 amounted to 179.9 billion soums, and by the end of 2022 it was already 5.1 trillion soums, an increase of 28.3 times, and the weight of exports increased by 82 times, rising to $140 million.
Branches of the IT -park were created in the regions of the republic, as well as representative offices of the IT -park were opened in the USA and Germany.
Today, the potential of Uzbekistan and the opportunities provided to foreign IT companies attract reputable foreign IT companies to Uzbekistan. The result is effective: the number of foreign companies has increased from 4 to 200 in 7 years.
There is a dynamic growth in the export of the industry: in a sector where there were no exports 7 years ago, in 2020, exports were made in the amount of $17 million, and in 2022 this figure was $140 million.
In 2016, remote self-employment in Uzbekistan was not developed, and the population did not carry out activities in this direction. However, today there are about 45,000 freelancers working online.
Thanks to the development of the industry, young people have received new professions. Over the past 7 years, 187 BPO centers have been created in our republic and 500 young people have been employed.
OPPORTUNITIES FOR YOUTH
Youth - is the biggest resource in the IT field. However, until 2016, the government did not allocate sufficient funds to support their ideas and projects. Today, all opportunities have been created for them to receive education, implement ideas and projects.
In particular, in order to raise the interest of young people in improving their knowledge in the field of information technology, a system was introduced to cover up 50% of the costs of obtaining international IT certificates.
Thousands of young people who have received international IT-certificates have been reimbursed up to 50% of their costs. Moreover, the most important news: starting from October 1, 2023, boys and girls who receive such certificates will be reimbursed 100% of their expenses.
One of the most significant news: today, in order to increase the number of innovative youth projects that can compete in the global IT market, the competition " President Tech Award " has been initiated with a $1 million prize pool.
Such competitions will help to increase qualified personnel in this area. If we analyze, then in 2016 the number of employees in the field of information and communication technologies was 25 thousand, and the number of specialists working in the IT field was 2.5 thousand.
By the end of 2023, 56,000 people will be employed in the ICT sector, and 65,000 people in the IT sector.
The number of legal entities operating in the field of information and communications in 2016 was 6,370, and in 2023 their number increased by 1.9 times and reached 12,204.
Huge results of development in the field of information technologies are recorded. Please note, for the whole year of 2020 the export volume was $47 million, and today only in the first quarter of the year IT services were exported in the amount of $48 million.
E-GOVERNMENT
Another important branch of digitalization is an increase in the number of services provided through the Single Portal of Interactive Public Services. In 2016, it was 197, and today, through the my.gov.uz portal, access to more than 430 e-services is available.
In 2016, the number of registered users was 400 thousand, and in 2022 this number reached to 6.3 million.
The positive results achieved regarding the positions of Uzbekistan in international rankings. In particular, in the e-government development rating, in 2020, our country ranked 87th among 193 countries, and in 2022 it rose by 18 positions, taking 69th place.
Also according to "Open Data Inception » Uzbekistan ranked 4th among 201 countries in terms of the number of open data sources.
In order to further develop these efforts Data Center was created.
TELECOMMUNICATIONS
Another important area is the telecommunications infrastructure. If we analyze, then the price of connecting to the Internet for 1 Mbps in 2016 was 522 thousand soums , in 2023 it was reduced to 30 thousand soums .
To cover the regions with fast speed and high-quality Internet connection, the length of fiber-optic communication lines has been increased from 20,000 km to 170,000 km. This means an increase of 8.5 times.
Another important fact: in 2016, the volume of ICT services per capita was 198,000 soums, and by the current period, the volume of these services increased by 3.2 times and reached 642,900 soums.
The cost of connecting to the international Internet for operators and providers has decreased by almost 33 times and amounted to $2.7.
As a result, the number of Internet subscribers in 2016 amounted to 22 million, and by the end of 2022 reached to 31.1 million.
At the same time, over the past 7 years, the cost of mobile Internet has decreased by almost 9 times, and in the world ranking it has risen from 68th to 15th place.
THE INTERNATIONAL COOPERATION
Important cooperation is also taking place in Uzbekistan to further develop the digitalization network . In this regard, on October 24-27, 2022, the information technology week "ICT WEEK Uzbekistan - 2022" was organized in Samarkand.
During the week, 22 international events took place, in which more than 15,000 people took part. Investment contracts worth more than $200 million have been signed.