“Raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlik” mavzusida amaliy seminar o‘tkazildi
Ushbu seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-iyuldagi PF-100-sonli farmoni va 2025-yil 30-apreldagi PQ-153-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi va Raqamli texnologiyalar vazirligi hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda Moliya va iqtisodiyot vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki hamda davlat ulushi mavjud 9 ta bankning (jumladan, “O‘zmilliy bank”, “O‘zSanoatqurilishbank”, “Aloqabank”, “Mikrokreditbank”, “Agrobank”, “Asakabank” va “Biznesni rivojlantirish banki”) axborot va kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassislari ishtirok etdi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi, Raqamli texnologiyalar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Markaziy bank va “Kiberxavfsizlik markazi” DUK ning mas’ul xodimlari o‘zlarining ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Ma’ruzalarda kiberxavfsizlikni ta’minlashda milliy va xalqaro talablar, raqamli transformatsiya jarayonida axborot xavfsizligini ta’minlashning asosiy yo‘nalishlari, Banklarga xos APT (Advanced Persistent Threat) hujumlari va ulardan himoyalanish strategiyalari hamda raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha yetarlicha ma’lumotlar berildi.
Tadbirda ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi va ma’ruzachilar tomonidan ma’lumotlar taqdim etildi.

Uzbekistan Hosts Seminar on Cybersecurity in Digital Payments and Mobile Banking
A practical seminar titled “Cybersecurity in Digital Payments and Mobile Banking Services: Current Status and Future Threats” was held at the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan.
The event was organized at the initiative of the Accounts Chamber in cooperation with the Ministry of Digital Technologies, in line with Presidential Decree No. PF-100 of July 10, 2024, and Resolution No. PQ-153 of April 30, 2025, aimed at strengthening national cybersecurity infrastructure.
Participants included cybersecurity experts from the Ministry of Finance and Economy, the Central Bank, and nine state-owned banks, including Uzmilliy Bank, UzSanoatqurilishbank, Aloqabank, Mikrokreditbank, Agrobank, Asakabank, and the Business Development Bank.
Specialists and responsible personnel from the Accounts Chamber, the Ministry of Internal Affairs, the Central Bank, and the State Enterprise "Cybersecurity Center" delivered detailed reports covering:
• National and international cybersecurity standards;
• Key aspects of protecting information systems amid digital transformation;
• Threat scenarios involving APT (Advanced Persistent Threat) attacks targeting financial institutions;
• Practical solutions for securing digital payments and mobile banking platforms.
The seminar served as a platform for interagency dialogue and exchange of practical insights. Participants received expert answers to their questions and were briefed on emerging cybersecurity challenges facing the financial sector.
The event reaffirmed Uzbekistan’s commitment to enhancing the resilience of its digital economy and financial services infrastructure.