O‘zbekiston va Jahon banki raqamli transformatsiya sohasida hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildi
2026-02-05 10:00:00 / Vazirlik yangiliklari
Uchrashuvda O‘zbekistonda raqamli transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish masalalari muhokama qilinib, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlarini yaratish, shuningdek, davlat xizmatlarining sifati va ulardan foydalanish imkoniyatlarini yanada yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Jahon banki vakillari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan raqamli islohotlarni, jumladan, telekommunikatsiya sohasidagi o‘zgarishlarni, shuningdek, AKT infratuzilmasini kengaytirishga investitsiyalarni jalb etish hamda IT ta’limi va malaka oshirish dasturlarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholadi.
Telekommunikatsiya va aloqa infratuzilmasi sohasidagi islohotlarni yanada chuqurlashtirish, ma’lumotlarni saqlash (data hosting) va bulutli texnologiyalar imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, xususiy sektor ishtirokida xizmatlar ko‘rsatishni modernizatsiya qilish zarurligiga alohida urg‘u berildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida kiberxavfsizlik, raqamli xizmatlar ko‘rsatish, startap va innovatsion ekotizimni qo‘llab-quvvatlash uchun zarur ko‘nikmalarni rivojlantirish, shuningdek, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yo‘nalishlarida hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tomonlar Jahon banki tomonidan moliyalashtirilayotgan “O‘zbekiston raqamli inklyuziya loyihasi” ijrosini ham ko‘rib chiqdi. Mazkur loyiha Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi IT Park tomonidan amalga oshirilmoqda va mamlakat bo‘ylab, jumladan, chekka va qishloq hududlarda yashovchi minglab yoshlar, shu jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun raqamli ko‘nikmalar va ATga asoslangan xizmatlar sohasida bandlik imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash, ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni davom ettirish hamda raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish orqali iqtisodiy o‘sishni ta’minlash va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga sodiqliklarini tasdiqladi.

Uzbekistan and the World Bank Discuss Expansion of Cooperation in Digital Transformation
The discussions focused on ways to accelerate digital transformation processes in Uzbekistan, with the aim to support the creation of new jobs through the development of the digital economy and further improving the quality and accessibility of public services.
The World Bank officials welcomed the ongoing digital reforms in Uzbekistan, including in the telecommunications sector, as well as measures that the government is putting place to attract investment in expanding ICT infrastructure and in developing IT education and training programs in Uzbekistan.
Particular attention was given to the need to further advance the reforms in the areas of telecommunications and communications infrastructure, expand data hosting and cloud capabilities as well as further modernization of service delivery, including with the private sector’s participation.
The meeting also discussed opportunities to expand cooperation in the areas of cybersecurity, digital service delivery, skills needed to support startup and innovation ecosystem, as well as the implementation of joint projects.
The parties also considered the implementation of the World Bank-funded Uzbekistan Digital Inclusion Project, which is currently being delivered by the IT Park under the Ministry of Digital Technologies. The project aims to support the development of the digital economy and broaden access to digital skills and employment opportunities in information technology-enabled services for thousands of young men and women, including persons with disabilities, in rural and remote locations across the country.
The parties confirmed their commitment to strengthening partnership relations, continuing practical cooperation in priority areas, and supporting initiatives aimed at promoting economic growth and improving the well-being of the population through digital economy development.