Vahimaga o‘rin yo‘q: O‘zbekiston virtual raqamlari sotilayotganligi bo‘yicha munosabat
Ushbu xabarda keltirilgan skrinshotlar https://smsfast.com, norasmiy onlayn-servisidan olingan bo‘lib, mazkur servisda O‘zbekiston raqamlari bilan bir qatorda, ko‘plab davlatlar, jumladan AQSh, Kanada, Buyuk Britaniya, BAA, Portugaliya, Vetnam va boshqa davlatlarning virtual raqamlari ham mavjud.
Norasmiy servisdan olingan virtual raqamlardan ijtimoiy tarmoqlar, elektron pochtalar hamda boshqa turdagi elektron platformalarda ro‘yxatdan o‘tish uchun faqatgina bir martalik maxsus kod (OTP – one time password) orqali qisqa muddatga foydalanilishi mumkin.
BIROQ, USHBU VIRTUAL RAQAMLARDAN TELEFON RAQAMLARI SIFATIDA FOYDALANIB BO‘LMAYDI VA INTERNET XIZMATLARIDAN FOYDALANISH IMKONIYATI MAVJUD EMAS. SHU BILAN BIRGA, FUQAROLARNING SHAXSGA DOIR MA’LUMOTLARINI NOQONUNIY QO‘LGA KIRITISH IMKONI MAVJUD EMASLIGI SABABLI VAHIMAGA O‘RIN YO‘Q.
Ta’kidlash lozimki, axborot texnologiyalari yordamida sodir etiladigan jinoyatlarga qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida barcha mobil aloqa operatorlari tarmoqlarida raqamlarni o‘zgartirish (soxtalashtirish) holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimi joriy etilib, doimiy takomillashtirib borilmoqda.
So‘nggi vaqtlarda kibermakonda sodir etilayotgan qoidabuzarliklarni amalga oshirish uchun telekommunikatsiyalar resurslari, jumladan, soxta raqamlardan ijtimoiy tarmoqlar, elektron pochtalar hamda boshqa turdagi elektron platformalarda yolg‘on (fake) akkauntlar yaratish va ro‘yxatdan o‘tishda foydalanish xalqaro miqyosda ham dolzarb muammolardan biri sifatida qolmoqda.
Yurtimizda ushbu yo‘nalishda talablarni kuchaytirish, fuqarolar nomiga ularning ishtirokisiz raqamlar rasmiylashtirilishining oldini olish maqsadida Adliya vazirligi tomonidan 2026-yil 6-yanvarda 3762-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan “Telekommunikatsiyalar xizmatlarini ko‘rsatish qoidalari”da operator va abonent o‘rtasida telekommunikatsiyalar xizmatlari uchun shartnoma tuzish yuzni biometrik identifikatsiyalash (Face-ID) yordamida tasdiqlash orqali amalga oshirilishi belgilandi.

Поводов для паники нет: разъяснение по сообщениям о продаже виртуальных номеров Узбекистана
Скриншоты, приведённые в указанных публикациях, получены с сайта https://smsfast.com — неофициального онлайн-сервиса, где наряду с номерами Узбекистана представлены виртуальные номера многих стран, включая США, Канаду, Великобританию, ОАЭ, Португалию, Вьетнам и другие.
Виртуальные номера, предоставляемые такими неофициальными сервисами, могут использоваться лишь кратковременно — исключительно для получения одноразового кода подтверждения (OTP — one time password) при регистрации в социальных сетях, электронной почте и иных цифровых платформах.
ОДНАКО ЭТИ ВИРТУАЛЬНЫЕ НОМЕРА НЕЛЬЗЯ ИСПОЛЬЗОВАТЬ КАК ПОЛНОЦЕННЫЕ ТЕЛЕФОННЫЕ НОМЕРА, И ОНИ НЕ ПРЕДОСТАВЛЯЮТ ВОЗМОЖНОСТИ ПОЛЬЗОВАТЬСЯ ИНТЕРНЕТ-УСЛУГАМИ. ТАКЖЕ ОТСУТСТВУЕТ ВОЗМОЖНОСТЬ НЕЗАКОННОГО ПОЛУЧЕНИЯ ПЕРСОНАЛЬНЫХ ДАННЫХ ГРАЖДАН, В СВЯЗИ С ЧЕМ ПОВОДОВ ДЛЯ ПАНИКИ НЕТ.
Следует отметить, что в целях усиления борьбы с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий, во всех сетях мобильных операторов внедрена система выявления и предотвращения подмены (спуфинга) телефонных номеров, которая постоянно совершенствуется.
В последние годы использование телекоммуникационных ресурсов в киберпространстве, в том числе поддельных номеров, для создания фейковых аккаунтов и регистрации в социальных сетях, электронной почте и других цифровых платформах остаётся одной из актуальных проблем на международном уровне.
В Узбекистане в целях усиления требований в данной сфере и предотвращения оформления номеров на имя граждан без их участия в «Правилах оказания телекоммуникационных услуг», зарегистрированных Министерством юстиции 6 января 2026 года под №3762, установлено, что заключение договора на оказание телекоммуникационных услуг между оператором и абонентом осуществляется с подтверждением посредством биометрической идентификации лица (Face-ID).
Кроме того, граждане могут отслеживать все мобильные номера, оформленные на их имя, воспользовавшись услугой «Мои номера» на портале my.gov.uz.