Oʻzbekiston Prezidenti “BMT Turizm” rahbari bilan sayyohlik sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini muhokama qildi
2026-04-01 17:30:00 / Vazirlik yangiliklari
Oʻzbekiston va BMTning ushbu ixtisoslashgan muassasasi oʻrtasidagi koʻp qirrali va uzoq muddatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Tashkilot rahbari Oʻzbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni yuksak baholadi. Sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va xizmatlarni diversifikatsiya qilish boʻyicha izchil choralar amalga oshirilmoqda. Aviaqatnovlar geografiyasi kengaymoqda, yangi muzeylar tashkil etilmoqda, yirik madaniy tadbirlar muntazam oʻtkazilmoqda.
Soʻnggi 8 yilda yurtimizga kelgan sayyohlar soni 6 barobar koʻpayib, qariyb 12 million nafarga yetgani alohida qayd etildi. 2030-yilga qadar ularning sonini 20 millionga, turizmning mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotidagi ulushini esa 7 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston va “BMT Turizm” oʻrtasidagi hamkorlik jadal surʼatda rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan taʼkidlandi. 2023-yilda Samarqand shahrida Tashkilot Bosh Assambleyasi muvaffaqiyatli oʻtkazildi, Xalqaro turizm akademiyasi tashkil etildi, yaqinda esa “Ipak yoʻlida turizm” mavzusidagi ofisning ochilishi boʻlib oʻtadi.
Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb eʼlon qilish toʻgʻrisidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Suhbat chogʻida tomonlar sheriklikni yanada rivojlantirish, jumladan, sayyohlik sohasida xalqaro huquqiy bazani takomillashtirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, ekspertlik va texnik hamkorlikni kengaytirish, turizm sohasi uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlash niyatida ekanini qatʼiy tasdiqladilar.

President of Uzbekistan discusses tourism cooperation priorities with UN Tourism Secretary-General
The talks focused on further expanding multifaceted and long-term cooperation between Uzbekistan and this specialized UN agency.
The head of the Organization highly praised the large-scale reforms underway in Uzbekistan’s tourism sector. Consistent efforts are being made to modernize infrastructure and diversify tourism services. The geography of air connectivity is expanding, new museums are being established across the country, and major cultural events are held regularly.
It was particularly emphasized that over the past eight years, the number of tourists visiting Uzbekistan has increased sixfold, reaching nearly 12 million. By 2030, it is planned to raise this number to 20 million and increase tourism’s share in the country’s GDP to 7 percent.
The growing dynamics of cooperation between Uzbekistan and UN Tourism were noted with deep satisfaction. In 2023, the Organization’s General Assembly was successfully held in Samarkand, the International Academy of Tourism was established, and the “Tourism on the Silk Road” Thematic Office is expected to open soon.
At Uzbekistan’s initiative, a UN General Assembly resolution was adopted declaring 2027 the International Year of Sustainable and Resilient Tourism.
During the meeting, both sides reaffirmed their readiness to further develop partnership, including improving the international legal framework in tourism, implementing joint projects, expanding expert and technical cooperation, and training highly qualified tourism professionals.