Tanlov natijalariga ko‘ra, Adliya vazirligi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha eng namunali vazirlik nominatsiyasida g‘olib deb topildi.
2026-05-22 10:25:00 / Vazirlik yangiliklari
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi resurslarni boshqarish bo‘yicha eng namunali vazirlik sifatida e’tirof etildi.
Mazkur idora mas’uliyatli, shaffof va tejamkor xo‘jalik yuritishning yorqin namunasiga aylandi. Ajratilgan har bir so‘m yangi konlarni qidirib topish va sohani rivojlantirishga sarflandi. Geologiya-qidiruv ishlarida suv sarfi 20 foizga qisqartirildi. Budjet rejalari 2028-yilga qadar oldindan tuzib chiqilgan. Asosiy konchilik uskunalarini mahalliylashtirish darajasi 84 foizga yetkazildi.
Davlat xizmatlarini ko‘rsatishdagi ijobiy natijalari uchun Ichki ishlar vazirligi eng namunali deb tan olindi.
Bugungi kunda vazirlik 60 ga yaqin xizmat turini ko‘rsatayotgan bo‘lsa, ularning 95 foizi to‘liq raqamli shaklda taqdim etilayotgani diqqatga sazovor. Ilgari tarqoq bo‘lgan 72 ta ma’lumotlar bazasi yagona “Xavfsiz shahar” tizimiga birlashtirilib, unga 14 ta boshqaruv markazi va 20 dan ziyod vazirlik ulangan. O‘tgan yili 148 mingdan ortiq ma’muriy ish masofaviy tarzda ko‘rib chiqildi va odamlarning idorama-idora sarson bo‘lishiga yo‘l qo‘yilmadi. Vazirlik zamonaviy davlat xizmatlarini inson uchun yaratilgan qulaylik bilan o‘lchanishini amalda ko‘rsatmoqda.

According to the results of the competition, the Ministry of Justice was recognized as the most exemplary ministry in implementing the “Uzbekistan – 2030” Strategy.
2026-05-22 10:25:00 / News of ministry
The Ministry of Mining and Geology was recognized as the most exemplary ministry in resource management.
The President emphasized that the ministry has become a vivid example of responsible, transparent and efficient management. It was noted that every allocated soum has been directed toward the discovery of new deposits and the development of the industry. Water consumption in geological exploration activities has been reduced by 20 percent, budget plans have been developed through 2028, and the localization rate of major mining equipment has reached 84 percent.
The Ministry of Internal Affairs was recognized as the most exemplary ministry for achieving positive results in the provision of public services.
President Shavkat Mirziyoyev noted that the ministry currently provides around 60 types of services, 95 percent of which are fully digitalized. He highlighted that 72 previously fragmented databases had been integrated into a unified “Safe City” system connecting 14 control centers and more than 20 ministries and agencies.
According to the President, more than 148,000 administrative cases were processed remotely last year, eliminating unnecessary bureaucratic procedures and preventing citizens from having to visit multiple offices. He is stressed that the ministry is demonstrating in practice that modern public services should be measured by the convenience created for citizens.