Oʻzbekiston va Rossiya yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalardagi samarali aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Parlamentlararo, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuvlar faol rivojlanmoqda.
Tovar ayirboshlash hajmi barqaror oʻsib bormoqda, yil boshidan buyon 23 foizga oshdi. Sanoat, energetika, transport va boshqa muhim sohalarda, shu jumladan, mintaqalar darajasida yirik kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston va Rossiya rahbarlari boʻlajak ikki va koʻp tomonlama tadbirlar rejasini ham koʻrib chiqdilar.

Лидеры Узбекистана и России провели телефонный разговор
22 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договорённостей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены продуктивные контакты на разных уровнях. Активно развиваются межпарламентские, деловые и культурно-гуманитарные обмены.
Устойчиво растет товарооборот, который с начала года вырос на 23 процента. Продолжается реализация крупных проектов кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта и других приоритетных отраслях, в том числе на уровне регионов.
Лидеры Узбекистана и России также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.