Muborak Qurbon hayiti munosabati bilan aholini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash va mehr-saxovat tadbirlarini samarali tashkil etish to‘g‘risida
2026-05-22 17:15:00 / Vazirlik yangiliklari
Xalqimizga xos mehr-oqibat, insonparvarlik, shukronalik, saxovat va bag‘rikenglik kabi ezgu fazilatlarni mujassam etgan muborak Qurbon hayitini munosib nishonlash, ushbu qutlug‘ ayyomda aholini davlat tomonidan qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash maqsadida qaror qilaman:
I. Davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralari
1. O‘zbekiston musulmonlari idorasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik), Sog‘liqni saqlash vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi hamda “Vaqf” xayriya jamoat fondining muborak Qurbon hayiti munosabati bilan aholini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan quyidagi takliflariga rozilik berilsin:
(a) quyidagi toifadagi bemorlarning tibbiy tekshiruvdan o‘tish, jarrohlik amaliyoti va davolash xarajatlarini qoplash:
(i) og‘ir va nogironlikni keltirib chiqaruvchi kasalliklarga chalingan 10 ming nafar bolalarda jarrohlik amaliyotini o‘tkazish;
(ii) 2,3 ming nafar onkologik, gemotologik va onkogematologik tashxis qo‘yilgan bemorlarni tibbiy tekshiruvdan o‘tkazish, ularni davolash va jarrohlik amaliyotini o‘tkazish;
(iii) kamida 350 nafar bemorlarda jigar va buyrak transplantatsiyasi amaliyotini o‘tkazish;
(b) ijtimoiy himoyaga muhtoj quyidagi bolalarning omonat hisobvaraqlariga 200 AQSH dollari miqdoridagi pul mukofotini o‘tkazish:
(i) yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar (vasiylik, homiylik va patronatdagi bolalar);
(ii) Mehribonlik uylari, oilaviy bolalar uylari, kichik hajmli bolalar uylari hamda “SOS” bolalar mahallasi tarbiyalanuvchilari;
(iii) Vatan sarhadlarini himoya qilish yo‘lida qurbon bo‘lgan ota-onalarning farzandlari;
(iv) “Taskin Children's Hospice” bolalar onkologik shifoxonasida davolanayotgan bolalar;
(v) 500 ta masjidda aholi uchun qulay sharoitlar yaratish maqsadida ularda zamonaviy tahoratxonalar qurish, rekonstruksiya qilish yoki ta’mirlash hamda joylardagi qabristonlarni obod qilish.
2. Belgilansinki, mazkur qarorning 1-bandi “a” kichik bandida nazarda tutilgan bemorlarni tibbiy tekshiruvdan o‘tkazish, jarrohlik va davolash amaliyoti Sog‘liqni saqlash vazirligi belgilaydigan tibbiyot tashkilotlari tomonidan amalga oshiriladi. Bunda:
(a) bemorlarni tibbiy tekshiruvdan o‘tkazish, jarrohlik va davolash amaliyotini o‘tkazish bilan bog‘liq tadbirlar doirasida donorlarning xarajatlarini qoplash ko‘zda tutiladi;
(b) tibbiyot tashkilotlari tomonidan davolash tadbirlari tasdiqlangan standartlar hamda klinik protokollar asosida o‘tkazilishi ustidan nazorat Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi tomonidan amalga oshiriladi.
3. Belgilansinki, mazkur qarorda nazarda tutilgan tadbirlar davlat maqsadli jamg‘armalari hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalardan ajratiladigan 690 mlrd so‘m miqdoridagi mablag‘lar hisobidan “Vaqf” xayriya jamoat fondi orqali moliyalashtiriladi.
4. O‘zbekiston musulmonlari idorasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda keng jamoatchilik vakillarining quyidagi takliflari ma’qullansin:
(a) muqaddas qadamjolar, ziyoratgohlar, masjidlar va qabristonlarni obodonlashtirish hamda ushbu maqsadlarda ko‘ngilli xayriya hasharlarini o‘tkazish;
(b) ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi toifalari uchun ehson dasturxonlarini yozish hamda ziyoratgohlar va diniy ta’lim tashkilotlarida qurbonlik tadbirlarini tashkil etish.
II. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
5. Muqaddas qadamjolarni obodonlashtirish va mehr-saxovat tadbirlarini tashkil etish hamda muvofiqlashtirish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari raisligida hududiy kengashlar (keyingi o‘rinlarda – hududiy kengashlar) tashkil etilsin va ularning namunaviy tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. Quyidagilar hududiy kengashlarning asosiy vazifalari etib belgilansin:
(a) aholini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan mehr-saxovat va xayr-ehson tadbirlarining manzilli amalga oshirilishini ta’minlash hamda ushbu yo‘nalishda vazirlik va idoralarning hududiy bo‘linmalari va tuman (shahar) hokimlarining faoliyatini muvofiqlashtirish;
(b) yurtimizdagi muqaddas qadamjolar, masjidlar va qabristonlarni obod qilish va aholida ajdodlar xotirasiga hurmat-ehtirom ko‘rsatish tuyg‘ularini shakllantirishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilishini tashkil etish;
(v) mazkur qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlar doirasida yuzaga kelayotgan muammolarni tezkor bartaraf etish.
7. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq “Vaqf” xayriya jamoat fondi orqali tibbiy tekshiruv, jarrohlik va davolash amaliyoti xarajatlarini qoplash quyidagi tartibda moliyalashtiriladi:
(a) tibbiy tekshiruv, jarrohlik va davolash amaliyoti o‘tkaziladigan kasalliklar ro‘yxati Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan belgilanadi;
(b) bemorlarni tegishli tibbiyot tashkilotiga yo‘llash va davolash Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan “Davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yagona integrator – “UZINFOCOM” MCHJ bilan birgalikda ular to‘g‘risidagi ma’lumotlarni axborot moduliga kiritish orqali amalga oshiriladi;
(v) tibbiy tekshiruv, jarrohlik va davolash amaliyoti o‘tkazilgan bemorlarga ko‘rsatilgan xizmatlar xarajatlarini qoplash Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotnomaga asosan ushbu ma’lumotnoma taqdim etilgan vaqtdan e’tiboran besh ish kuni ichida “Vaqf” xayriya jamoat fondi tomonidan amalga oshiriladi.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 17-fevraldagi “Muborak Ramazon oyida ehtiyojmand aholini davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralari to‘g‘risida”gi PQ–67-son qarori doirasida “Vaqf” xayriya jamoat fondiga O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash vaziri tomonidan tasdiqlangan kasalliklar va tibbiyot tashkilotlari ro‘yxatiga muvofiq davolanish yoki jarrohlik amaliyotini o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash huquqi berilsin.
9. Din ishlari bo‘yicha qo‘mita O‘zbekiston musulmonlari idorasi va Agentlik bilan birgalikda mazkur qarorda nazarda tutilgan Qurbon hayitini munosib nishonlash bilan bog‘liq xayru saxovat va muruvvat tadbirlarining mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
10. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi bilan birgalikda ushbu qarorning mazmun-mohiyati ommaviy axborot vositalari, internet va ijtimoiy tarmoqlarda keng yoritilishini tashkil qilsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsan javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi – Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori M.P. Olloyorov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Diniy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha departamentining boshlig‘i M.M. Kamilov hamda sog‘liqni saqlash vaziri E.E. Adilov belgilansin.
12. Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О государственной поддержке населения и эффективной организации мероприятий доброты и заботы в связи со священным Курбан хайитом
2026-05-22 17:15:00 / Новости министерства
В целях достойного празднования священного Курбан хайита, воплощающего в себе такие присущие нашему народу благородные качества, как доброта и милосердие, гуманизм, умение быть благодарным, щедрость и великодушие, а также дополнительной государственной поддержки населения в этот священный праздник постановляю:
I. Меры государственной поддержки
1. Согласиться со следующими предложениями Управления мусульман Узбекистана, Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство), Министерства здравоохранения, Министерства экономики и финансов, Ассоциации махаллей Узбекистана и Общественного благотворительного фонда «Вакф», направленными на социально-экономическую поддержку населения в связи со священным Курбан хайитом, предусматривающими:
(а) покрытие расходов следующих категорий больных по проведению медицинского обследования, хирургических операций и лечению:
(i) 10 тысяч детей, страдающих тяжелыми и приводящими к инвалидности заболеваниями – на выполнение хирургических операций;
(ii) 2,3 тысячи больных, у которых диагностированы онкологические, гематологические и онкогематологические заболевания, – на проведение медицинского обследования, лечения и хирургических операций;
(ii) не менее 350 больных – на выполнение операций трансплантации печени и почек;
(б) перечисление денежного вознаграждения в размере 200 долларов США на депозитный счет следующим категориям детей, нуждающимся в социальной защите:
(i) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей (дети, находящиеся под опекой, попечительством и патронатом);
(ii) воспитанники домов «Мехрибонлик», детских домов семейного типа, малокомплектных детских домов, SOS – детских деревень;
(iii) дети родителей, погибших при защите рубежей Родины;
(iv) дети, находящиеся на лечении в Детском онкологическом хосписе «Taskin Children’s Hospice»;
(в) строительство, реконструкцию или ремонт современных тахаратных в целях создания надлежащих условий для населения в 500 мечетях, а также благоустройство кладбищ на местах.
2. Установить, что проведение медицинского обследования, хирургических операций и лечение больных, предусмотренных подпунктом «а» пункта 1 настоящего постановления, осуществляются медицинскими организациями, определяемыми Министерством здравоохранения. При этом:
(а) в рамках мероприятий, связанных с проведением медицинского обследования, хирургических операций и лечением больных, предусматривается покрытие расходов организаций-доноров;
(б) контроль за проведением медицинскими организациями лечебных мероприятий на основании утвержденных стандартов и клинических протоколов осуществляется Фондом государственного медицинского страхования.
3. Определить, что мероприятия, предусмотренные настоящим постановлением, финансируются за счет средств государственных целевых фондов, а также выделяемых из иных источников, не запрещенных законодательством, в размере 690 млрд сумов посредством Общественного благотворительного фонда «Вакф».
4. Одобрить следующие предложения Управления мусульман Узбекистана, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также представителей широкой общественности по:
(а) благоустройству святых мест, мест паломничества, мечетей и кладбищ, а также проведению в данных целях добровольных благотворительных хашаров;
(б) организации благотворительных дастарханов для нуждающихся в социальной защите категорий населения, а также проведению мероприятий жертвоприношения «курбонлик» в местах паломничества и религиозных образовательных организациях.
II. Организация, обеспечение и контроль исполнения постановления
5.Образовать региональные советы по благоустройству святых мест, организации и координации мероприятий доброты и заботы (далее – региональные советы) под председательством Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента и утвердить их типовой состав согласно приложению.
6. Определить основными задачами региональных советов:
(а) обеспечение адресной реализации мероприятий доброты и заботы, благотворительности, направленных на поддержку населения, а также координацию деятельности территориальных подразделений министерств и ведомств, хокимов районов (городов) в данном направлении;
(б) организацию осуществления мер, направленных на благоустройство святых мест, мечетей и кладбищ в стране, а также формирование у населения чувств уважения и почитания памяти предков;
(в) оперативное решение проблем, возникающих в рамках мер, предусмотренных настоящим постановлением.
7. Установить порядок финансирования покрытия расходов на проведение медицинских обследований, хирургических операций и лечение посредством Общественного благотворительного фонда «Вакф», в соответствии с которым:
(а) перечень заболеваний, по которым проводятся медицинские обследования, хирургические операции и лечение, определяется Министерством здравоохранения;
(б) направление и лечение больных в соответствующих медицинских организациях осуществляются путем внесения сведений о них в информационный модуль Министерством здравоохранения совместно с ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем – «UZINFOCOM»;
(в) покрытие расходов по услугам, оказанным больным, которым проведены медицинское обследование, хирургическая операция и лечение, осуществляется Общественным благотворительным фондом «Вакф» на основании справки, представленной Фондом государственного медицинского страхования, в течение пяти рабочих дней со дня представления данной справки.
8. Предоставить Общественному благотворительному фонду «Вакф» право на покрытие расходов, связанных с лечением или проведением хирургических операций в соответствии с перечнем заболеваний и медицинских организаций, утвержденным министром здравоохранения Республики Узбекистан, в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 17 февраля 2026 года № ПП–67 «О мерах государственной социальной поддержки нуждающихся слоев населения в священный месяц Рамазан».
9. Комитету по делам религий совместно с Управлением мусульман Узбекистана и Агентством реализовать меры доведения до широкой общественности сути предусмотренных настоящим постановлением мероприятий доброты и заботы, благотворительности, связанных с достойным празднованием Курбан хайита.
10. Национальному информационному агентству Узбекистана совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана организовать широкое освещение сути и содержания настоящего постановления в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
11. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А., советника Президента Республики Узбекистан – директора Национального агентства социальной защиты Оллоёрова М.П., начальника Департамента по религиозно-просветительским вопросам Администрации Президента Республики Узбекистан Камилова М.М., а также министра здравоохранения Адилова Э.Э. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.