Namangan viloyatida sun’iy intellekt borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishildi
Laboratoriyada talabalarning amaliy bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash, sun’iy intellekt texnologiyalarini real loyihalarda qo‘llash, professor-o‘qituvchilarning ilmiy salohiyatini oshirish uchun zarur sharoitlar yaratilgan.
Uning tarkibida tahlil, robototexnika va bionika markazlari, startap-akselerator, 9 ta “aqlli” xona, 2 ta sun’iy intellekt bo‘yicha tayyorgarlik xonasi tashkil etilgan.
Mazkur markaz sun’iy intellekt, robototexnika, “aqlli” transport, ekologiya va agrotexnologiyalar yo‘nalishlarida innovatsion ilmiy-amaliy loyihalarni ishlab chiqish va joriy etish bilan shug‘ullanadi.
Davlatimiz rahbari ushbu tajribani kengaytirish, muhim sohalar rivojiga yoshlarning intellektual va ilmiy salohiyatini yanada keng jalb etish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimizga viloyat, shahar va tuman hokimliklarida faoliyat yuritayotgan sun’iy intellekt bo‘yicha maslahatchilar tomonidan tayyorlangan startap loyihalar ham taqdimot qilindi.

Президент нашей страны ознакомился с проводимой в Наманганской области работой в сфере ИИ
В нашей стране последовательно реализуются меры по развитию регионов на основе современных технологий, цифровизации системы государственного управления и предоставления услуг, а также широкому задействованию возможностей искусственного интеллекта.
В лаборатории созданы необходимые условия для укрепления практических знаний и навыков студентов, применения технологий искусственного интеллекта в реальных проектах, а также повышения научного потенциала профессорско-преподавательского состава.
В его составе действуют центры анализа, робототехники и бионики, стартап-акселератор, 9 смарт-аудиторий, а также 2 учебные комнаты для обучения навыкам работы с ИИ.
Данный центр будет заниматься разработкой и внедрением инновационных научно-практических проектов в сфере искусственного интеллекта, робототехники, «умного» транспорта, экологии и агротехнологий.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость расширения данного опыта и более широкого привлечения интеллектуального и научного потенциала молодежи к развитию важных отраслей.
Президенту также были представлены стартап-проекты, подготовленные советниками по искусственному интеллекту, работающими в областном, городских и районных хокимиятах.