Harbiy xizmatchilar “Besh million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasi doirasida o‘qitilmoqda
Tashrif davomida institutning zamonaviy infratuzilmasi, harbiy texnikalarning o‘quv simulyatsion trenajyorlari, maxsus laboratoriyalar hamda Yoshlar radiosi xonasi bilan yaqindan tanishildi. Shuningdek, harbiy xizmatchilarning kiberxavfsizlik, sun’iy intellekt va robototexnika yo'nalishlarida erishgan yutuqlari namoyish etildi.
Dastur doirasida institutning shaxsiy tarkibi bilan o'tkazilgan davra suhbatida AKT sohasida malakali kadrlar tayyorlash va ta’lim jarayoniga ilg'or raqamli yechimlarni keng joriy etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, hududdagi harbiy qismga tashrif buyurilib, "Besh million sun'iy intellekt yetakchilari" dasturi doirasida muddatli harbiy xizmatchilarni o‘qitish jarayonlari va ularga yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishildi.
Yakunda tomonlar ta'lim va innovatsiyalar yo'nalishida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda istiqbolli qo‘shma loyihalarni amaliyotga tatbiq etish, 5 ming nafar muddatli harbiy xizmatchilarni o‘qitishni jadallashtirish bo‘yicha amaliy kelishuvlarga erishdilar.

Военнослужащие проходят обучение в рамках проекта «Пять миллионов лидеров в области искусственного интеллекта»
2026-06-30 17:00:00 / Новости министерства
В ходе визита делегация ознакомилась с современной инфраструктурой института, учебными симуляционными тренажёрами военной техники, специализированными лабораториями, а также студией «Молодёжного радио». Кроме того, были представлены достижения военнослужащих в области кибербезопасности, искусственного интеллекта и робототехники.
В рамках программы состоялся круглый стол с личным составом института, в ходе которого были обсуждены вопросы подготовки высококвалифицированных кадров в сфере информационно-коммуникационных технологий, а также широкого внедрения современных цифровых решений в образовательный процесс.
Также делегация посетила воинскую часть, где ознакомилась с ходом обучения военнослужащих срочной службы в рамках проекта «Пять миллионов лидеров в области искусственного интеллекта», а также с созданными для этого условиями.
По итогам визита стороны подтвердили намерение укреплять сотрудничество в сфере образования и инноваций, реализовывать перспективные совместные проекты, а также активизировать обучение 5 тысяч военнослужащих срочной службы по программам в области искусственного интеллекта.