Oʻzbekiston Prezidenti ICESCO bilan hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
Oʻzbekiston va Islom hamkorlik tashkilotining ushbu nufuzli instituti oʻrtasida koʻp qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Xalqaro tuzilma bilan amaliy hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasida ICESCO kafedrasi faoliyat yuritmoqda. Joriy yilda Toshkentda tashkilotning ofisi ochildi. Fevral oyida Islom olami madaniy merosi qoʻmitasining navbatdagi yigʻilishi yakunlariga koʻra, mamlakatimizning 7 ta moddiy va nomoddiy meros obyekti ICESCO roʻyxatiga kiritildi.
Muloqotda madaniy yodgorlik va qoʻlyozmalarni restavratsiyalash, muhofaza qilish hamda raqamlashtirish, yurtimizning boy tarixiy merosini xalqaro media platformalari orqali keng targʻib qilish, shuningdek, qoʻshma tadbirlar oʻtkazish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti xalqimizning boy madaniy merosini keng ommalashtirishga qoʻshgan shaxsiy hissasi uchun Salim al-Malikni yuksak mukofot – “Doʻstlik” ordeni bilan taqdirladi.

2026-07-10 15:00:00 / News of ministry
The parties discussed further expanding the multifaceted partnership between Uzbekistan and this leading institution of the Organization of Islamic Cooperation.
Satisfaction was expressed with the consistent development of practical cooperation with the organization.
An ICESCO Chair operates at the International Islamic Academy. Earlier this year, an office of the organization was opened in Tashkent. Following the regular meeting of the Islamic World Heritage Committee held in February, seven tangible and intangible cultural heritage sites of Uzbekistan were included in the ICESCO List.
During the meeting, particular attention was given to the restoration, preservation, and digitization of cultural monuments and manuscripts, the promotion of Uzbekistan's rich historical heritage through international media platforms, and the organization of joint events.
At the conclusion of the meeting, the President of Uzbekistan presented Salim M. AlMalik with the "Dustlik" Order in recognition of his personal contribution to the broad promotion of the rich cultural heritage of Uzbekistan.