Xitoyning “Ant Group” kompaniyasi bilan O‘zbekistonda sun’iy intellektni yanada rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
2026-07-16 09:50:00 / Vazirlik yangiliklari
Xitoyning Shanxay shahrida Butunjahon sun’iy intellekt konferensiyasi (World Artificial Intelligence Conference – WAIC) bo‘lib o‘tadi. Ushbu konferensiya doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Xitoyga tashrifi davomida “Ant Group” kompaniyasining xalqaro yo‘nalish bo‘yicha innovatsiyalar va yechimlar direktori Garri Sien boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Muloqot davomida sun’iy intellekt, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari, raqamli infratuzilma, moliyaviy texnologiyalar hamda ilg‘or raqamli yechimlar sohalaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuvda “Ant Group” vakillari kompaniyaning sun’iy intellektni rivojlantirish va amaliyotga joriy etish bo‘yicha yondashuvini taqdim etdi. Qayd etilishicha, kompaniya sun’iy intellektni uzoq muddatli strategiyasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilagan bo‘lib, turli vazifalar uchun iqtisodiy samaradorlikdan kelib chiqib mos AI modellaridan foydalanmoqda.
Shuningdek, sun’iy intellektning moliyaviy xizmatlar, sog‘liqni saqlash va elektron tijorat sohalaridagi qo‘llanilishi, deepfake texnologiyalaridan himoyalanish, raqamli identifikatsiya, bulutli texnologiyalar hamda AI-agentlar bo‘yicha ishlab chiqilgan yechimlar haqida ma’lumot berildi. Kompaniya vakillari sun’iy intellekt texnologiyalarini inson omilini almashtirish emas, balki uning salohiyatini yanada oshirish vositasi sifatida ko‘rishini qayd etdi.
Vazir O‘zbekistonda sun’iy intellekt ekotizimi, hisoblash quvvatlari va data-markazlar infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Xususan, mamlakatda raqobatbardosh elektr energiyasi narxlari, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish imkoniyatlari hamda zamonaviy data-markazlarni joylashtirish uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar taqdim etildi.
Vazir “Ant Group” kompaniyasiga O‘zbekistonni sun’iy intellekt infratuzilmasini rivojlantirish hamda kompaniyaga Toshkent shahrini mintaqaviy ofis joylashuvi sifatida ko‘rib chiqishni taklif etdi. “Ant Group” vakillari mintaqadagi faoliyatni bosqichma-bosqich kengaytirish imkoniyatlarini o‘rganishga tayyor ekanini bildirdi.
Yakunda Sherzod Shermatov Garri Sienni joriy yil sentabr oyida bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” tadbirida ishtirok etishga taklif etdi.

Обсуждены перспективы сотрудничества с китайской компанией Ant Group в сфере развития искусственного интеллекта в Узбекистане
2026-07-16 09:50:00 / Новости министерства
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, центров обработки данных, цифровой инфраструктуры, финансовых технологий, а также внедрения передовых цифровых решений.
Представители Ant Group рассказали о стратегии компании в области развития и практического применения искусственного интеллекта. Было отмечено, что искусственный интеллект является одним из ключевых направлений долгосрочной стратегии компании, при этом для различных задач используются наиболее эффективные AI-модели с учетом их экономической целесообразности.
Кроме того, участникам встречи была представлена информация о применении искусственного интеллекта в финансовом секторе, здравоохранении и электронной коммерции, решениях по защите от технологий deepfake, цифровой идентификации, облачных технологиях, а также разработках в области AI-агентов. Представители компании подчеркнули, что рассматривают искусственный интеллект не как замену человеку, а как инструмент для повышения эффективности и раскрытия человеческого потенциала.
Министр проинформировал представителей Ant Group о проводимой в Узбекистане работе по развитию экосистемы искусственного интеллекта, вычислительных мощностей и инфраструктуры центров обработки данных. В частности, были представлены конкурентные условия для реализации подобных проектов, включая доступную стоимость электроэнергии, возможности использования возобновляемых источников энергии, а также благоприятную среду для размещения современных дата-центров.
Шерзод Шерматов пригласил Ant Group принять участие в развитии инфраструктуры искусственного интеллекта в Узбекистане, а также предложил рассмотреть Ташкент в качестве площадки для размещения регионального офиса компании. В свою очередь представители Ant Group выразили готовность изучить возможности поэтапного расширения своей деятельности в регионе.
По итогам встречи Шерзод Шерматов пригласил Гарри Сиена принять участие в международном форуме ICT Week Uzbekistan, который состоится в сентябре текущего года.