Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yigʻilishini oʻtkazdilar
2026-08-23 17:20:00 / Vazirlik yangiliklari
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev tor doirada uchrashuv hamda Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yigʻilishini oʻtkazdilar.
Muzokaralarda Oʻzbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari koʻrib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining bu galgi davlat tashrifi tarixiy voqea ekanini alohida taʼkidladi.
– Sammit yakunida Abadiy doʻstlik toʻgʻrisidagi shartnomaning imzolanishi buning tasdigʻi boʻladi. Eng muhimi, strategik sheriklik va ittifoqchiligimizning har bir bandi aniq natijalar va amaliy harakatlarda oʻz ifodasini topadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yetakchilar ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotganini qayd etdilar. Parlamentlar, hukumatlar va tarmoqlar oʻrtasida muntazam muloqot yoʻlga qoʻyilgan.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi yigʻilishlari va Hududlar forumi muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Soʻnggi besh yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 3 barobarga ortdi. Energetika, kimyo, konchilik, toʻqimachilik, qishloq xoʻjaligi, shaharsozlik va boshqa yoʻnalishlarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari mavjudligi qayd etildi. Aniq chora-tadbirlarni oʻz ichiga olgan dastur qabul qilinayotgani mazkur muhim marraga erishish uchun mustahkam zamin yaratadi.
Yigʻilish doirasida yangi kooperatsiya loyihalarini bajarishga start beriladi. Bunday tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida Qoʻshma investitsiya kompaniyasi mablagʻlarini faol jalb etish muhimligi taʼkidlandi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqlikni kuchaytirish, Oʻrta yoʻlakni birgalikda rivojlantirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Yetakchilar madaniyat, taʼlim, yoshlar siyosati va sport sohalaridagi faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishib oldilar.
Bugun Nizomiy Ganjaviy nomidagi Milliy pedagogika universitetining yangi binosi ochiladi hamda Yangi Toshkentda “Ozarbayjon” bogʻini barpo etish ishlari boshlanadi.
Ikki xalqni yanada yaqinlashtirish maqsadida “Nizomiy Ganjaviy va Alisher Navoiy oʻrtasidagi adabiy koʻprik” mavzusida qoʻshma kinofilm yaratish taklif etildi.
Joriy yilning kuzida Ozarbayjonda yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlarining ikkinchi forumi boʻlib oʻtadi.
2027-yilda mamlakatlarimizda muhim sport voqeasi – futbol boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati boʻlib oʻtadi. Bu borada qoʻshma sport, madaniyat va yoshlarga oid tadbirlarni oʻtkazishni nazarda tutuvchi keng koʻlamli “Ikki mamlakat – bir chempionat” dasturi ishlab chiqiladi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Yigʻilishda Hukumatlararo komissiya hamraislarining axborotlari tinglandi.
Erishilgan kelishuvlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirishga qaratilgan “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga qaror qilindi.
Yakunda bank-moliya, qurilish materiallari, taʼlim, neft-gaz, turizm, uy-joy qurilishi, togʻ-kon sanoati va qishloq xoʻjaligi sohalaridagi qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga start berildi.

Президенты Узбекистана и Азербайджана провели третье заседание Высшего межгосударственного совета
В резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев провели встречу в узком составе и третье заседание Высшего межгосударственного совета.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Глава нашего государства особо подчеркнул, что нынешний государственный визит Президента Азербайджанской Республики является историческим событием.
– Подтверждением этого станет подписание по итогам саммита Договора о вечной дружбе. Самое главное, каждый пункт нашего стратегического партнёрства и союзничества материализуется в конкретных, осязаемых делах, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Лидеры констатировали динамичное развитие двусторонних связей. Налажены тесные контакты между парламентами, правительствами, отраслевыми ведомствами.
В рамках подготовки к визиту успешно проведены заседание Межпарвительственной комиссии, Деловой совет и Форум регионов.
За последние пять лет объем взаимной торговли вырос в 3 раза. Реализуются проекты кооперации в энергетической, химической, добывающей, текстильной отраслях, сельском хозяйстве, градостроительстве и других направлениях.
Отмечены возможности для доведения объемов товарооборота до 1 миллиарда долларов. Основой для этого послужит принимаемая Программа с конкретными мерами по достижению этого важного ориентира.
В рамках заседания будет дан старт новым проектам кооперации. Для поддержки таких инициатив отмечена важность активного привлечения средств Совместной инвестиционной компании.
Указано на необходимость усиления взаимосвязанности двух стран, совместного развития Срединного коридора.
Лидеры условились продолжать активные обмены в сферах культуры, образования, молодежной политики, спорта.
Сегодня будет открыто новое здание Национального педагогического университета имени Низами Гянджеви и дан старт строительству парка «Азербайджан» в Новом Ташкенте.
В целях дальнейшего сближения двух народов предложено создать совместную киноленту «Литературный мост между Низами Гянджеви и Алишером Навои».
Осенью этого года в Азербайджане пройдет второй Форум ректоров ведущих вузов.
В 2027 году в наших странах состоится важное спортивное событие – Чемпионат мира по футболу среди молодежи. В данном контексте будет разработана масштабная программа «Две страны – один чемпионат», предусматривающая совместные спортивные, культурные и молодёжные мероприятия.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
Были заслушаны доклады сопредседателей Межправительственной комиссии.
По итогам заседания решено принять «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
В завершение дан старт реализации совместных проектов в банковско-финансовой сфере, производстве строительных материалов, образовании, нефтегазовой отрасли, туризме, жилищном строительстве, горнодобывающей промышленности и сельском хозяйстве.