Finlandiya bilan raqamlashtirish sohasida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Uchrashuv avvalida IT Park Uzbekistan tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar, kelgusidagi rejalar, shuningdek, AT xizmatlari eksportida erishilgan natijalar va ularni yanada oshirish masalalari haqida taqdimot qilindi.
Shu bilan birga, Finlandiya tajribasida raqamli transformatsiya jarayonlari va xizmatlardan foydalanishda identifikatsiya tizimining o‘rni va ahamiyatini yorituvchi videorolik ham namoyish etildi.
Suhbat davomida ikki tomonlama hamkorlikning istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, Finlandiya va Markaziy Osiyo mamlakatlarida raqamli ulanish siyosatini rivojlantirish, sohadagi me’yoriy-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish va Yevropadagi hamkorlar – Finlandiya, Fransiya hamda Boltiq davlatlari bilan aloqalarni kuchaytirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Shuningdek, vazir Yevropa mamlakatlari bilan o‘zaro munosabatlar rivojlanib borayotganini qayd etdi. Yaponiya, Koreya, Xitoy va Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan hamkorlik aloqalari kengayib borayotgani, ko‘plab nufuzli xalqaro AT kompaniyalari IT Park rezidentiga aylanayotganini ta’kidladi. Vazir Yevropa mamlakatlari bilan ham shunday hamkorlikni yanada faol yo‘lga qo‘yishga katta e’tibor qaratilayotganini qo‘shimcha qildi.
Uchrashuvda, shuningdek, mamlakatda yoshlar uchun munosib ish o‘rinlari yaratish, ularning AT sohasidagi imkoniyatlarini oshirish va bu orqali AT xizmatlari eksporti geografik imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Shu munosabat bilan, Finlandiya kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb etish, investitsiyaviy hamkorlikni kuchaytirish hamda mazkur jarayonlarda elchixona imkoniyatlaridan samarali foydalanish yuzasidan ham fikrlar almashildi.

2025-09-04 18:55:00 / News of ministry
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov held a meeting with Ilkka Räihäisinen, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Finland to Uzbekistan.
At the beginning of the meeting, a presentation was delivered on the large-scale work carried out by IT Park Uzbekistan, future plans, and progress achieved in IT service exports. The discussion also addressed measures to further expand these exports. A video presentation demonstrated Finland’s experience in identification systems and their role in advancing digital transformation.
The talks focused on prospects for bilateral cooperation, with particular attention to digital connectivity policies in Finland and Central Asia, improvements to regulatory frameworks, and the strengthening of ties with European partners, including Finland, France, and the Baltic states.
Minister Shermatov emphasized Uzbekistan’s commitment to expanding cooperation not only with Asian partners such as Japan, Korea, China, and Saudi Arabia, whose companies are already becoming residents of IT Park but also with European countries.
The meeting also highlighted the importance of creating quality jobs for young people, expanding opportunities in the IT sector, and broadening the geography of IT service exports. In this context, the parties exchanged views on attracting Finnish companies to Uzbekistan, deepening investment cooperation, and effectively utilizing the embassy’s role in these processes.