Yetakchi banklar rahbarlari bilan venchur va startap ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va tizimli ravishda startaplar asoschilari bilan uchrashuvlar o‘tkazib borish kelishildi
Bugun, 8-may kuni Raqamli texnologiyalar vazirligida O‘zbekistonning yetakchi banklari ishtirokida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda Prezidentning iqtisodiyot sohalarini rivojlantirish, investitsiya va tashqi savdo siyosatini amalga oshirish masalalari bo‘yicha maslahatchisining birinchi o‘rinbosari Timur Ishmetov hamda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, shuningdek, O‘zbekistonning yetakchi banklari rahbar-xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad – bank sektorini O‘zbekistonda venchur va startap ekotizimining rivojlanish dinamikasi bilan tanishtirishdan iborat edi.
Uchrashuvda “AloqaVentures” va IT Park vakillari startap ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumotlar berilib, venchur investitsiya tamoyillari va startap loyihalar banklarga qanday foyda keltirishi haqida so‘z yuritildi. Shuningdek, bank sohasiga innovatsion mahsulotlarni joriy etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Ma’lumot uchun: “AloqaVentures” venchur fondi 2021-yilda “Aloqabank” aksiyadorlik-tijorat banki tomonidan innovatsion va istiqbolli startap loyihalarga sarmoya kiritish maqsadida tashkil etilgan. Fond faoliyati kompaniyalar, startap loyihalar va ularning hamkorlari bilan birgalikda zamonaviy texnologik yechimlarni yaratish, global muvaffaqiyatlarga erishish, raqamli transformatsiyalar peshqadamiga aylanishga qaratilgan.
Shuningdek, uchrashuv davomida mehmonlarga IT Park faoliyati, rezident kompaniyalar uchun yaratilgan imkoniyatlar, IT eksportini yanada oshirish borasida qilanayotgan ishlar xususida ma’lumotlar berildi. Bundan tashqari, Yagona integrator – UZINFOCOM faoliyati bilan yaqindan tanishtirildi.
Kelgusi haftadan boshlab mamlakatimizning yirik banklari ishtirokida istiqbolli startap loyihalari bilan tanishish maqsadida navbatdagi uchrashuvlar tashkil etiladi. Bundan tashqari, investitsiyalarni jalb qilish va mahsulotlarni bank tuzilmasiga integratsiyalash imkoniyatlarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Ushbu uchrashuvlarda qatnashishni xohlovchi startapchilar quyidagi havola orqali roʻyxatdan oʻtishlari mumkin: https://forms.office.com/r/9QjRfiaWPE
Startap loyihalar saralab olingandan so‘ng qo‘shimcha ma’lumot olish maqsadida mas’ullar siz bilan bog‘lanishadi.

Leading Banks and Startup Founders Have Agreed to Promote Development in the Venture Startup Ecosystem Through Systematic Engagement
2024-05-08 20:35:00 / News of ministry
The event was attended by Timur Ishmetov, the First Deputy Adviser to the President on the Development of Economic Sectors, Investment, and Foreign Trade Policy, and Sherzod Shermatov, the Minister of Digital Technologies, as well as managers and employees of leading banks of Uzbekistan.
The purpose of the meeting was to introduce the banking sector to the dynamics of the development of the startup and venture ecosystem in Uzbekistan.
At the meeting, representatives of AloqaVentures and IT Park provided an update on the measures taken to develop the startup ecosystem. They also discussed the principles of venture investment and the benefits of startup projects to banks. Recommendations were also made on the implementation of innovative products in the banking industry.
For reference: AloqaVentures is a venture fund established in 2021 by Aloqabank, a joint-stock commercial bank, was created with the objective of investing in innovative and promising startup projects. The fund's objective is to create modern technological solutions in collaboration with companies, startup projects, and their partners. This will enable the fund to achieve global success and become a leader in digital transformation.
Furthermore, attendees were briefed on the IT Park's activities, the opportunities created for resident companies, and the initiatives underway to enhance IT exports. Additionally, UZINFOCOM's operations were showcased in detail.
Starting from next week, we will be organizing meetings with major banks in our country to introduce promising startup projects. These meetings will also discuss the possibility of attracting investment and integrating products with the banking system.
Startups interested in attending these meetings are invited to register via the following link: (https://forms.office.com/r/9QjRfiaWPE).