O‘zbekiston va RIPE NCC Internet texnologiyalarini yanada rivojlantirish hamda texnik salohiyatni mustahkamlash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirmoqda
2026-05-21 15:30:00 / Vazirlik yangiliklari
Dastlab uchrashuvda IPv6 texnologiyalaridan foydalanishni kengaytirish, tarmoq xavfsizligi va Internetning barqarorligini mustahkamlash, texnik salohiyatni yuksaltirish hamda mintaqaviy va global Internet hamjamiyati bilan hamkorlikni mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston va RIPE NCC o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv memorandumi doirasidagi hamkorlikni ko‘rib chiqdilar va “O‘zbektelekom” AK bilan IPv6 dan foydalanishni kengaytirish va tegishli texnik tadbirlar bo‘yicha davom etayotgan hamkorlikni olqishladilar.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston o‘z tarmoqlarini kelajakdagi raqamli xizmatlarga va internetga bo’lgan talabning oshishiga tayyorgarlikka qaratilgan sa’y-harakatlari tufayli IPv6 texnologiyasini joriy etish bo‘yicha Markaziy Osiyodagi yetakchi davlatlardan biriga aylandi. Shuningdek, tomonlar texnik muloqotni, salohiyatni oshirishni hamda internet sohasidagi asosiy manfaatdor tomonlar bilan hamkorlikni qo‘llab-quvvatlashda Anglashuv memorandumi doirasidagi yaqin hamkorlikning rolini yuqori baholadilar.
RIPE NCC tarmoqlarning, jumladan, davlat raqamli xizmatlari va muhim infratuzilmani qo‘llab-quvvatlovchi tarmoqlarning barqarorligini mustahkamlashda IPv6 texnologiya, tarmoq xavfsizligi, Internet o‘lchovlari hamda ilg‘or amaliyotlarning muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, RIPE NCC O‘zbekistondagi internet mutaxassislari uchun o‘quv dasturlari, texnik seminarlar va xalqaro sertifikatlash imkoniyatlari mavjudligini aytib o‘tdi.

Uzbekistan and RIPE NCC are expanding their collaboration on the further development of Internet technologies and the strengthening of technical capacity
2026-05-21 15:30:00 / News of ministry
The meeting focused on expanding the use of IPv6 technology, strengthening network security and Internet stability, enhancing technical capacity, and strengthening cooperation with the regional and global Internet community.
The parties reviewed cooperation within the framework of the Memorandum of Understanding between Uzbekistan and RIPE NCC and welcomed the ongoing cooperation with stakeholders, including JSC "Uzbektelecom," regarding the expansion of IPv6 technology and relevant technical measures.
As has been noted, Uzbekistan has become one of the leading countries in Central Asia for implementing IPv6 technology, thanks to its efforts to prepare its networks for future digital services and the growing demand for the internet. The parties also highly valued the role of their close cooperation under the Memorandum of Understanding in supporting technical dialogue, capacity building, and collaboration with key stakeholders in the internet sector.
RIPE NCC emphasized the importance of IPv6 technology, network security, Internet measurement, and best practices in strengthening the resilience of networks, including government digital services and critical infrastructure support networks.
RIPE NCC also noted the availability of training programs, technical seminars, and international certification opportunities for internet specialists in Uzbekistan.
The parties expressed their readiness to further expand cooperation in areas within the mandate of the RIPE NCC, including Internet stability, expanding the use of IPv6, network security, capacity building, and Internet development.