2026-06-05 14:15:00 / Vazirlik yangiliklari
Panel sessiyada Rossiya, Tojikiston, Turkmaniston va Belarus vazirlari, Qirg‘iziston va Quvayt davlat tashkilotlari rahbarlari hamda Xalqaro elektraloqa ittifoqi (ITU) vakillari ishtirok etib, raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt va mintaqaviy hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Muloqot davomida globallashuv, geosiyosiy o‘zgarishlar va texnologik taraqqiyot sharoitida Markaziy Yevroosiyo mintaqasining raqamli rivojlanishdagi o‘rni hamda yangi iqtisodiy imkoniyatlar yuzasidan fikr almashildi.
Vazir o‘z nutqida O‘zbekiston AT-biznesni rivojlantirish va xalqaro kompaniyalarni jalb etish uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha izchil ish olib borayotganini ta’kidladi. U IT Park rezidentlari uchun joriy etilgan imtiyozlar tufayli AT-kompaniyalar korporativ soliqlardan ozod etilganini qayd etib, xorijiy kompaniyalarni O‘zbekistonda o‘z ofislarini ochishga chaqirdi.
Vazir, shuningdek, mamlakatning asosiy ustunliklaridan biri yoshlar salohiyati ekanini ta’kidlab, xalqaro biznes ehtiyojlariga mos malakali kadrlar tayyorlashga alohida e’tibor qaratilayotganini bildirdi.
2017-yilda IT Parkda xorijiy kapital ishtirokidagi atigi 4 ta kompaniya faoliyat yuritgan bo‘lsa, bugungi kunda har oy 70 tadan ortiq yangi xorijiy kompaniya o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda. Bunda asosiy maqsad masofaviy ish o‘rinlari va xalqaro buyurtmalarni O‘zbekistonga jalb qilish, yuqori daromadli ish o‘rinlarini yaratish hamda raqamli xizmatlar eksportini kengaytirishdan iborat ekani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, Sherzod Shermatov sun’iy intellekt texnologiyalari aholi daromadlarini oshirish, hayot sifatini yaxshilash va iqtisodiyot samaradorligini yuksaltirishga xizmat qilishi lozimligini qayd etdi. Shuningdek, vazir xorijiy AT-kompaniyalarni O‘zbekistonda o‘z ofislarini ochishga va mamlakatda yaratilgan qulay imkoniyatlardan foydalanishga taklif qildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasida zamonaviy hisoblash infratuzilmasini yaratish, ma’lumotlar bazasini rivojlantirish, malakali mutaxassislar tayyorlash, ilmiy tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash hamda startap ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, sun’iy intellekt yechimlarini davlat xizmatlari va iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlariga joriy etish orqali aholi uchun qulayliklarni oshirish, boshqaruv samaradorligini kuchaytirish va raqamli iqtisodiyotning raqobatbardoshligini ta’minlash ustuvor vazifalardan biri ekani ta’kidlandi.
Tadbir O‘zbekistonning sun’iy intellekt va raqamli transformatsiya yo‘nalishidagi tajribasini xalqaro maydonda taqdim etish hamda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim platforma bo‘ldi.

Министр Шерзод Шерматов принял участие в международной панельной сессии «Цифровое будущее»
В дискуссии приняли участие министры России, Таджикистана, Туркменистана и Беларуси, руководители государственных ведомств Кыргызстана и Кувейта, а также представители Международного союза электросвязи (ITU). Участники обсудили вопросы цифровой трансформации, развития технологий искусственного интеллекта и перспективы регионального сотрудничества в цифровой сфере.
В ходе сессии состоялся обмен мнениями о роли стран Центральной Евразии в условиях глобальной цифровизации, геополитических изменений и стремительного технологического развития. Особое внимание было уделено формированию устойчивых моделей цифрового роста и новым возможностям для развития цифровой экономики.
В своём выступлении Шерзод Шерматов отметил, что Узбекистан последовательно формирует благоприятную среду для развития IT-бизнеса и привлечения международных компаний. Он подчеркнул, что благодаря льготам для резидентов IT Park IT-компании освобождены от корпоративного налогообложения, и пригласил зарубежные компании открывать офисы в Узбекистане.
Министр также отметил высокий потенциал молодёжи и готовность страны готовить квалифицированные кадры в соответствии с потребностями международного бизнеса.
По его словам, 2017 году в IT Park было зарегистрировано всего четыре компании с иностранным капиталом, то сегодня в стране ежемесячно открывается более 70 новых зарубежных компаний. При этом ключевой задачей является привлечение удалённой работы и международных заказов в Узбекистан, создание высокооплачиваемых рабочих мест и развитие экспорта цифровых услуг.
Кроме того, Шерзод Шерматов подчеркнул, что технологии искусственного интеллекта должны способствовать повышению доходов населения, улучшению качества жизни и росту эффективности экономики. Также министр пригласил зарубежные IT-компании открывать офисы в Узбекистане.
Сегодня в стране реализуется комплекс мер по развитию вычислительной инфраструктуры, формированию качественной базы данных, подготовке квалифицированных кадров, поддержке научных исследований и развитию стартап-экосистемы в сфере искусственного интеллекта.
Также было подчеркнуто, что внедрение AI-решений в государственные услуги и ключевые отрасли экономики рассматривается как один из важных инструментов повышения качества жизни населения, эффективности государственного управления и конкурентоспособности цифровой экономики.
Панельная сессия стала важной площадкой для презентации международному сообществу опыта Узбекистана в области искусственного интеллекта и цифровой трансформации, а также для укрепления регионального сотрудничества в сфере цифровых технологий.