Jahon banki bilan raqamli transformatsiya sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Jahon bankining raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt bo‘yicha vitse-prezidenti Sangbu Kim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvdan avval delegatsiyaga O‘zbekistonda raqamli transformatsiya yo‘nalishida erishilgan so‘nggi natijalar taqdim etildi. Xususan, IT Park Uzbekistan faoliyati, mamlakatning AKT ekotizimini rivojlantirish, IT xizmatlari eksportini oshirish, startaplarni qo‘llab-quvvatlash hamda xalqaro texnologik kompaniyalarni O‘zbekiston bozoriga jalb etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, delegatsiya Uzinfocom faoliyati bilan tanishtirildi. Davlat xizmatlarini raqamlashtirish, elektron hukumat tizimini rivojlantirish, davlat boshqaruvida raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektdan keng foydalanishga qaratilgan loyihalar haqida ma’lumot taqdim etildi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyotni inklyuziv tarzda rivojlantirish, raqamli infratuzilmani kengaytirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish hamda iqtisodiyotning turli tarmoqlarida raqamli transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, yoshlar, jumladan hududlarda istiqomat qiluvchi yoshlar uchun zamonaviy va yuqori daromadli ish o‘rinlarini yaratish, ularni zamonaviy raqamli hamda xorijiy til ko‘nikmalariga o‘qitish, inson kapitalini rivojlantirish bo‘yicha tashabbuslar yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralarda raqamli hukumat yo‘nalishidagi yutuqlarga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar O‘zbekistonning GovTech Maturity Index reytingidagi muvaffaqiyatlarini yuqori baholab, mamlakatning ushbu indeksda 73 pog‘onaga ko‘tarilib, dunyoda 9-o‘rinni egallaganini qayd etdilar. Shu bilan birga, raqamli va telekommunikatsiya sohalaridagi islohotlarni yanada jadallashtirish, xalqaro reytinglardagi pozitsiyalarni mustahkamlash hamda sohaning iqtisodiyotga ta’sirini kuchaytirish maqsadida hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, mamlakatda ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari infratuzilmasini rivojlantirish, mavjud quvvatlarni kengaytirish va raqamli xizmatlarga bo‘lgan ortib borayotgan talabni qondirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar raqamli ish o‘rinlarini yaratish, raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt, raqamli hukumat hamda raqamli infratuzilmani rivojlantirish yo‘nalishlarida hamkorlikni yanada kengaytirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.

Digital Transformation Cooperation with the World Bank Discussed
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov held a meeting with Sangbu Kim, Vice President for Digital Technologies and Artificial Intelligence at the World Bank.
Prior to the meeting, the delegation was presented with the latest achievements in Uzbekistan’s digital transformation agenda. In particular, information was provided on the activities of IT Park, the development of the country’s ICT ecosystem, efforts to increase IT services exports, support for startups, and initiatives aimed at attracting international technology companies to enter Uzbek market.
The delegation was also introduced to the activities of Uzinfocom, to ongoing projects oof Uzinfocom focused on the digitalization of public services, the enhancement of e-government services, and the broader adoption of digital technologies and AI in public administration.
During the meeting, the parties discussed the development of Uzbekistan’s digital economy in an inclusive way, efforts and opportunities to expand sion of digital infrastructure, creation of new jobs, and accelerateion of digital transformation processes across various sectors.
The participants also exchanged views on initiatives aimed at creating more and better paid high-paying employment opportunities for young people, including in regions of Uzbekistan, equipping them with modern digital and foreign languages skills, and further strengthening of human capital development.
Particular attention was given to the country’s achievements in digital government. The parties noted Uzbekistan’s progress in the GovTech Maturity Index, where the country climbed 73 positions to rank 9th globally, and discussed prospects for continued cooperation to further advance reforms in the digital and telecom sectors to further and strengthen Uzbekistan’s standing in international rankings, and support impact across the sector and the economy at large.
In addition, information was shared on ongoing efforts to develop the country’s data center infrastructure, expand existing capacities, and meet the growing demand for digital services.
The parties also reviewed discussed opportunities to further expand cooperation in the fields of digital jobs creation, digital technologies, artificial intelligence, digital government, and digital infrastructure development.