2026-07-27 13:00:00 / Vazirlik yangiliklari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 24-iyuldagi PF–141-son Farmoni bilan raqamli texnologiyalar sohasida strategik rejalashtirish tizimini yanada takomillashtirish hamda ushbu sohada davlat nazorati samaradorligini oshirishga qaratilgan muhim o‘zgartish va qo‘shimchalar tasdiqlandi.
Mazkur hujjat bilan mamlakatda sun’iy intellekt texnologiyalarini jadal rivojlantirish, raqamli iqtisodiyotni yangi bosqichga olib chiqish, raqamli davlat xizmatlari sifatini oshirish hamda sohadagi boshqaruv va nazorat mexanizmlarini kuchaytirishga qaratilgan qator vazifalar belgilandi.
Farmonga muvofiq, “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi va Sun’iy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasi zamonaviy talablar asosida yangilanadi hamda ularning o‘zaro uyg‘unligi ta’minlanadi.
Yangilangan ustuvor yo‘nalishlar quyidagilarni qamrab oladi:
– raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohalariga oid maqsadli ko‘rsatkichlarni “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga maqsadlariga muvofiqlashtirish;
– “Besh million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasi doirasida o‘qitilgan yoshlar sonini 2030 yilga qadar 5 million nafarga yetkazish;
– radiochastota spektridan foydalanishni boshqarish tizimini takomillashtirish;
– raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish darajasini yangi bosqichga olib chiqish orqali tarmoqlar samaradorligini oshirish;
– axborot va ommaviy kommunikatsiyalar, telekommunikatsiyalar, raqamli texnologiyalar va noshirlik sohalarida davlat nazoratini mustahkamlash.
Shuningdek, Farmon bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining E-Government Survey hisobotida O‘zbekistonning o‘rnini yaxshilash, 2030 yilga qadar mamlakatni Elektron hukumatni rivojlantirish indeksi bo‘yicha dunyoning eng yaxshi 30 ta davlati qatoriga kiritish vazifasi belgilandi.
Strategiya doirasida optik tolali aloqa tarmoqlari va keng polosali internet qamrovini 99 foizga yetkazish, shuningdek, olis hududlarda yo‘ldosh aloqa texnologiyalarini joriy etish uchun zarur sharoitlar yaratiladi.
Raqamli texnologiyalar sohasida startap ekotizimini rivojlantirish maqsadida inkubatsiya va akseleratsiya dasturlari tashkil etilib, yetakchi xalqaro ekspertlar va biznes-mentorlar ishtirokida loyihalar qo‘llab-quvvatlanadi.
Shuningdek, mamlakatda sun’iy intellekt sohasida 15 tadan ortiq laboratoriya tashkil etish, yuqori sinf o‘quvchilari uchun «Muhammad al-Xorazmiy vorislari» tizimini joriy qilish hamda xotin-qizlarni raqamli texnologiyalarga keng jalb etish choralari belgilandi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida sun’iy intellekt asosida ko‘rsatiladigan xizmatlar ulushini 10 foizga yetkazish hamda mobil qurilmalar orqali foydalanish mumkin bo‘lgan elektron davlat xizmatlari ulushini 90 foizga chiqarish rejalashtirilgan.

Стратегическое планирование и государственный контроль в сфере цифровых технологий будут совершенствоваться — Указ Президента
2026-07-27 13:00:00 / Новости министерства
Документ предусматривает комплекс мер по ускоренному развитию технологий искусственного интеллекта, выводу цифровой экономики на качественно новый уровень, повышению качества цифровых государственных услуг, а также совершенствованию механизмов управления и государственного контроля в отрасли.
В соответствии с Указом будут актуализированы Стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030» и Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года, при этом будет обеспечена их согласованность с учетом современных требований.
Обновленные приоритетные направления предусматривают:
- приведение целевых показателей в сфере цифровых технологий и искусственного интеллекта в соответствие с целями Стратегии «Узбекистан – 2030»;
- увеличение к 2030 году числа участников проекта «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта» до 5 миллионов человек;
- совершенствование системы управления использованием радиочастотного спектра;
- дальнейшее развитие цифровой экономики и повышение эффективности отраслей за счет вывода цифровизации на новый уровень;
- усиление государственного контроля в сферах информации и массовых коммуникаций, телекоммуникаций, цифровых технологий и издательской деятельности.
Кроме того, Указом поставлена задача улучшить позиции Узбекистана в рейтинге E-Government Survey Организации Объединенных Наций и к 2030 году войти в число 30 ведущих стран мира по Индексу развития электронного правительства (EGDI).
В рамках реализации стратегии будут созданы необходимые условия для доведения охвата оптоволоконными сетями связи и широкополосным интернетом до 99%, а также внедрения технологий спутниковой связи в отдаленных регионах страны.
В целях развития стартап-экосистемы в сфере цифровых технологий будут организованы программы инкубации и акселерации проектов с привлечением ведущих международных экспертов и бизнес-менторов.
Также документом предусмотрены создание в стране более 15 лабораторий в сфере искусственного интеллекта, внедрение системы «Наследники Мухаммада аль-Хорезми» для учащихся старших классов и расширение участия женщин в сфере цифровых технологий.
Планируется довести долю государственных услуг, предоставляемых на основе технологий искусственного интеллекта через Единый портал интерактивных государственных услуг, до 10%, а долю электронных государственных услуг, доступных через мобильные устройства, — до 90%.