O‘zbekiston 2027-yildan MEKning to‘laqonli a’zosiga aylanadi
Uchrashuvdan avval MEK delegatsiyasi uchun IT Park faoliyati va O‘zbekistonda IT sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi. Shuningdek, UZINFOCOM va UzSoc faoliyati bilan tanishib, mamlakatda raqamli infratuzilma, axborot xavfsizligi va zamonaviy texnologiyalarni rivojlantirish borasidagi loyihalar haqida ma’lumotlar berildi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning MEK bilan hamkorligini kengaytirish, xalqaro standartlarni joriy etish, milliy mutaxassislarni tayyorlash va o‘zbekistonlik ekspertlarni xalqaro standartlarni ishlab chiqish jarayonlariga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston 2027-yil 1-yanvardan MEKning to‘laqonli a’zosiga aylanishi qayd etildi. Bu mamlakatga xalqaro standartlarni qo‘llash bilan bir qatorda, ularni ishlab chiqish va takomillashtirishda MEK texnik qo‘mitalari orqali bevosita ishtirok etish imkonini beradi. O‘zbekiston Markaziy Osiyoda MEKning to‘laqonli a’zosi maqomiga ega yagona davlat bo‘ladi.
Shu bilan birga, F. Metsger O‘zbekiston MEK bilan hamkorlikni 2015-yilda Hamkorlik dasturi ishtirokchisi sifatida boshlaganini, 2023-yilda assotsiatsiyalangan a’zo maqomini olganini va qisqa vaqt ichida to‘laqonli a’zolikka o‘tishga erishganini ta’kidladi.
Uchrashuvda MEK tomonidan 11 mingdan ortiq xalqaro standart ishlab chiqilgani, O‘zbekistonda esa ularning qariyb 2 mingtasi qabul qilingani qayd etildi. Ayniqsa, AT, sun’iy intellekt, kiberxavfsizlik, elektrotexnika, energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energetika sohalarida hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligi qo‘shimcha qilindi.
Tomonlar milliy ekspertlarni tayyorlash, ularning MEK texnik qo‘mitalarida ishtirokini kengaytirish hamda xalqaro muvofiqlikni baholash tizimlarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Узбекистан с 2027 года станет полноправным членом МЭК
Перед встречей для делегации МЭК была организована презентация деятельности IT Park и проводимой в Узбекистане работы по развитию IT-сферы. Также представители делегации ознакомились с деятельностью UZINFOCOM и UzSoc и получили информацию о проектах в сфере цифровой инфраструктуры, информационной безопасности и развития современных технологий.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества Узбекистана с МЭК, внедрения международных стандартов, подготовки национальных специалистов и привлечения узбекских экспертов к процессам разработки международных стандартов.
Отдельно отмечено, что с 1 января 2027 года Узбекистан станет полноправным членом МЭК. Это позволит стране не только применять международные стандарты, но и непосредственно участвовать в их разработке и совершенствовании через технические комитеты МЭК. Узбекистан станет единственной страной Центральной Азии, имеющей статус полноправного члена МЭК.
Ф. Метцгер отметил, что сотрудничество Узбекистана с МЭК началось в 2015 году в качестве участника Программы партнёрства, а в 2023 году страна получила статус ассоциированного члена. Таким образом, за относительно короткий период Узбекистану удалось перейти к полноправному членству.
В ходе встречи также отмечено, что МЭК разработала более 11 тысяч международных стандартов, около 2 тысяч из которых приняты в Узбекистане. Особый потенциал для расширения сотрудничества существует в сферах IT, искусственного интеллекта, кибербезопасности, электротехники, энергоэффективности и возобновляемой энергетики.
Стороны договорились усилить взаимодействие в подготовке национальных экспертов, расширении их участия в технических комитетах МЭК и развитии систем международной оценки соответствия.
По итогам встречи отмечена важность внедрения международных стандартов для повышения конкурентоспособности продукции, производимой в Узбекистане, и расширения возможностей её выхода на внешние рынки.