UZINFOCOM O'zbekistonda ilk marta K-root serverini ishga tushirdi
Shu yilning mart oyida UZINFOCOM kompaniyasi vakillari RIPE NCC kompaniyasi bilan O‘zbekistonda K-root serverini yuklash bo‘yicha muzokaralar olib borgan edi.
K-rootning tantanali ravishda ishga tushirilishi CAPIF2 tadbiri doirasida amalga oshirildi. Mazkur ikki kunlik forum Toshkentda bo‘lib o‘tib, unda piring xizmatlar, xalqaro ulanish imkoniyatlari va tarmoq xavfsizligi masalalariga e‘tibor qaratildi. Tadbir tarmoq infratuzilmasini rivojlantirish va mintaqada tajriba almashishni rivojlantirishga urg‘u berildi.
CAPIF 2 yirik xalqaro forum bo‘lib, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Afg‘onistondan tarmoq muhandislari, piringkoordinatorlari, internet provayderlari, bulutli servis admistratorlari va maʼlumotlarni qayta ishlashmarkazlari operatorlari uchun mo‘ljallangan.
K-root DNS serveri Domain Name System (DNS) infratuzilmasi tarkibiga kiruvchi 13 ta ildiz DNS serverlaridan biridir. Ildiz DNS serverlarining, shuningdek, K-rootning domen nomlarini IP manzillarga o‘tkazishdir, bu esa Internetdagi qurilmalarni bir-biri bilan muvaffaqiyatli ulanish imkonini beradi.
K-root server, boshqa ildiz serverlar singari, DNS ierarxiyasining yuqori darajasidagi so‘rovlarga xizmat qiladi va domen nomini aniqlashda yordam beradi. Bundan shuni anglash mumkinki, agar DNS server ma’lum bir domen nomini qanday hal qilishni bilmasa, u ma'lumot olish uchun ildiz serverlaridan biriga so‘rov yuboradi.
K-root serveri RIPE NCC tashkiloti tomonidan boshqariladi va qo‘llab-quvvatlanadi. Ushbu tashkilot Evropa, O‘rta Sharq va Markaziy Osiyoda IP-manzillar va AS-raqamlarni tarqalishi uchun javobgardir.
Ildiz serverlari DNSning asosiy faoliyat darajasini ta’minlashda, internetning barqarorligi va ishonchliligida muhim rol o‘ynaydi.
Ijobiy jihati shundaki, ildiz serveri mahalliy va mintaqaviy kontentning sezilarli rivojlanishiga olib keladi, qidiruv jarayonini sezilarli darajada yaxshilaydi va Internet tajribasini oshiradi. Jahon serverlarida nosozliklar ro‘y berganda, mahalliy ildiz serveri mavjud bo‘lishi onlayn-resurslarga uzluksiz kirishni ta'minlaydi.
“Yagona integrator UZINFOCOM” MChJ axborot texnologiyalari rivojlanishiga yetakchilik yo‘lini tutmoqda va bu loyiha O‘zbekiston internet infratuzulmasini yaxshilashda muhim bosqichni egallaydi. Ushbu kompaniya O‘zbekistonning barcha fuqarolari va  o‘z mijozlariga zamonaviy texnologiyalar va Internet xizmatlari sifatini oshirishga intiladi.

Единый интегратор UZINFOCOM первым в Узбекистане официально запустил K-root DNS сервер. Размещение корневого сервера в стране ускорит процесс доступа к веб-ресурсам для местных пользователей, а также снизит зависимость от зарубежных серверов.
Ранее мы писали, что в марте месяце текущего года представители компании UZINFOCOM вели переговоры с компанией RIPE NCC по размещению K-root сервера в Узбекистане. И вот этот момент настал.
Торжественный запуск K-root прошел на мероприятии CAPIF 2. Двухдневный форум прошел в Ташкенте и сфокусировался на вопросах пиринговых услуг, международных возможностях подключения и сетевой безопасности. Мероприятие было призвано содействовать развитию сетевой инфраструктуры и обмену опытом в регионе.
CAPIF 2 — крупный международный форум, ориентированный на сетевых инженеров, координаторов пиринга, интернет-провайдеров, администраторов облачных сервисов и операторов центров обработки данных из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Афганистана.
K-root DNS сервер — это один из 13 корневых DNS серверов, которые являются частью инфраструктуры Domain Name System (DNS). Задачей корневых DNS серверов, включая K.Root, является перевод доменных имен в IP-адреса, что позволяет устройствам в интернете успешно соединяться друг с другом.
K-root сервер, как и другие корневые серверы, обслуживает запросы на верхнем уровне DNS иерархии, помогая в резолюции (разрешении) доменных имен. Это означает, что если ваш DNS сервер не знает, как разрешить определенное доменное имя, он отправит запрос на один из корневых серверов для получения этой информации.
Корневой сервер «K» оперируется и поддерживается организацией RIPE NCC. Эта организация отвечает за распределение IP-адресов и AS-номеров в Европе, Среднем Востоке и Центральной Азии.
Корневые серверы играют критически важную роль в стабильности и надежности интернета, обеспечивая базовый уровень работы DNS.
Позитивная новость заключается в том, что корневой сервер приведет к ощутимому развитию местного и регионального контента, существенно улучшит поисковой процесс и повысит работу интернета. В случае сбоев на мировых серверах наличие местного корневого сервера обеспечит непрерывный доступ к онлайн-ресурсам.
UZINFOCOM проявляет лидерский подход к развитию информационных технологий, и этот проект становится важным этапом в улучшении интернет-инфраструктуры Узбекистана. Компания стремится предоставить современные технологии и повысить качество интернет-сервисов для своих клиентов и всех граждан Узбекистана.