AMALT kompaniyalar guruhi O‘zbekistonni operatsion kengayish va texnologik investitsiyalar uchun istiqbolli yo‘nalish sifatida ko‘rmoqda
2025-11-06 09:15:00 / Vazirlik yangiliklari
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining AQShga tashrifi doirasida Raqamli texnologiyalar vazirligi va Moldova-Amerika logistika va transport uyushmasi (AMALT) o‘rtasida yuqori darajadagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etish va O‘zbekistonda operatsion markaz tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, IT Park Uzbekistan Kuzatuv kengashi raisi Farhod Ibragimov, IT Park Uzbekistan bosh direktori Abdulaxad Kuchkarov, shuningdek, AMALT guruhining vakillari — Mixay Sava, “Nova Lines” prezidenti; Nikolaye Korobka, “C1 Management” ijrochi direktori va prezidenti; Vadim Savka, “Forsage Logistics” asoschisi; Yuriy Postolachi, “CargoBoss Inc” asoschisi va Mixay Derkachi, “Schwarz Logistics Corp” prezidenti ishtirok etdilar.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistonda transport operatsion markazini ochish imkoniyatini muhokama qildilar. Yangi markaz AQSh bozorida faoliyat yuritayotgan Moldova kompaniyalariga dispetcherlik, buxgalteriya hisobi, komplayensva mijozlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha xizmatlarni taqdim etadu. Loyiha doirasida o‘zbekistonlik mutaxassislarning yuqori malakasiga tayanib, 400 tagacha yangi ish o‘rni yaratish ko‘zda tutilmoqda.
Tomonlar, shuningdek, Moldova tadbirkorlari va O‘zbekiston o‘rtasida autsorsing va texnologiyalar sohasidagi investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar, bunda startaplarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi. AMALT O‘zbekiston innovatsiyalarini AQSh ekotizimiga integratsiyalash imkonini beruvchi raqamli transport yechimlari, ta’lim dasturlari va mahalliy akseleratorlarga birgalikda sarmoya kiritishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini aniqladilar, investitsiyaviy ustuvorliklarni kelishib oldilar hamda iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish va innovatsiyalarni rivojlantirishga qaratilgan O‘zbekistonning texnologik ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha yo‘l xaritasini belgilab oldilar.
AMALT kompaniyasi haqida
AMALT — umumiy yillik aylanmasi 600 million dollar va 2000 nafardan ziyod xodimga ega bo‘lgan 10 ta Moldova-Amerika transport kompaniyasini birlashtiruvchi notijorat uyushma. Assotsiatsiyaning asosiy hamkorlari orasida “Amazon”, AQSh Qurolli Kuchlari va FEMA mavjud. Hozirda AMALT Moldova, Polsha va AQShdagi yetkazib berish markazlarini boshqarmoqda va O‘zbekistonni mintaqaviy kengayish uchun istiqbolli yo‘nalish sifatida ko‘rmoqda.

Группа компаний AMALT рассматривает Узбекистан как направление для операционного расширения и технологических инвестиций
2025-11-06 09:15:00 / Новости министерства
В рамках визита делегации Республики Узбекистан в Соединённые Штаты состоялась встреча высокого уровня между Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и Молдо-американской ассоциацией логистики и транспорта (AMALT). Стороны обсудили вопросы укрепления делового сотрудничества, привлечения прямых инвестиций и создания операционного хаба в Узбекистане.
Во встрече приняли участие Шерзод Шерматов, министр цифровых технологий Узбекистана; Фарход Ибрагимов, председатель Наблюдательного совета IT Park Uzbekistan; Абдулахад Кучкаров, генеральный директор IT Park Uzbekistan; а также представители AMALT Group — Михай Сава, президент Nova Lines; Николае Коробка, исполнительный директор и президент C1 Management; Вадим Савка, основатель Forsage Logistics; Юрий Постолачи, основатель CargoBoss Inc; и Михай Деркачи, президент Schwarz Logistics Corp.
В ходе переговоров стороны рассмотрели возможность открытия транспортного операционного центра в Узбекистане. Новый центр будет предоставлять услуги в области диспетчеризации, бухгалтерского учёта, комплаенса и клиентской поддержки для молдавских компаний, работающих на рынке США. Проект предполагает создание до 400 новых рабочих мест, опираясь на высокий уровень квалификации узбекских специалистов.
Стороны также рассмотрели перспективы расширенияинвестиционного сотрудничества между молдавскими предпринимателями и Узбекистаном в области аутсорсинга и технологий, уделив особое внимание поддержке стартапов. AMALT выразила готовность к совместным инвестициям в цифровые транспортные решения, образовательные программы и локальные акселераторы, которые позволят интегрировать узбекские инновации вэкосистему США.
По итогам встречи стороны определили приоритетныенаправления взаимодействия, согласовали инвестиционные приоритеты и наметили дорожную карту по развитию технологической экосистемы Узбекистана, направленную на стимулирование экономического роста и развитие инноваций.
О компании AMALT
AMALT — некоммерческая ассоциация, объединяющая 10молдавско-американских транспортных компаний с совокупным годовым оборотом свыше 600 миллионов долларов США и штатом более 2 000 сотрудников. Среди ключевых партнёров ассоциации — Amazon, Вооружённые силы США и FEMA. В настоящее время AMALT управляет центрами доставки в Молдове, Польше и США, рассматривая Узбекистан как перспективное направление для регионального расширения.