Oʻzbekiston va Amazon’ning Project Kuiper loyihasi yuqori tezlikdagi sun’iy yo‘ldosh Internet xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi
2025-11-07 12:40:00 / Vazirlik yangiliklari
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov AQShga amalga oshirayotgan rasmiy tashrifi doirasida Amazon kompaniyasining Project Kuiper loyihasi bo‘yicha xalqaro iste’molchilar biznesi direktori Liza Skalpone bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda “Project Kuiper” tizimi xizmatlarini joriy etish, IT Park orqali raqamli ekotizimni rivojlantirish hamda yuqori tezlikdagi sputnik internet xizmatlarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Ushbu tashabbus mamlakatda zamonaviy internet infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va raqamli xizmatlarning qamrovini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar “Amazon Kuiper” xizmatlarini O‘zbekistonda joriy etish bo‘yicha amaliy hamkorlik yo‘lga qo‘yilganini qayd etdilar.
Amazon Kuiper — amerikalik xususiy aerokosmik kompaniya bo‘lib, orbital internet tarmoqlari va sun’iy yo‘ldosh infratuzilmasini rivojlantirish bilan shug‘ullanadi. Loyihaning asosiy maqsadi — aholini yuqori tezlikdagi internet xizmatlari bilan ta’minlash va global qoplam imkoniyatlarini kengaytirishdir.
Ma’lumot uchun: avvalroq Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Kuiper Commercial Services LLC o‘rtasida anglashuv memorandumi (Memorandum of Understanding) imzolanib hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan edi.

Узбекистан и проект Amazon Project Kuiper налаживают сотрудничество по развитию высокоскоростного спутникового интернета
2025-11-07 12:40:00 / Новости министерства
В рамках официального визита в Соединённые Штаты Америки министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провёл встречу с директором по международному потребительскому бизнесу проекта Project Kuiper компании Amazon Лизой Скалпоне.
На встрече обсуждались вопросы реализации услуг проекта «Project Kuiper» в Узбекистане, развития цифровой экосистемы через IT Park и внедрения услуг высокоскоростного спутникового интернета.
Отмечалось, что данная инициатива играет ключевую роль в модернизации интернет-инфраструктуры страны, поддержке инновационных проектов и расширении доступа населения к цифровым услугам.
В ходе переговоров обе стороны подчеркнули, что между ними установлено практическое сотрудничество по внедрению услуг «Amazon Kuiper» в Узбекистане.
«Amazon Kuiper» — американская частная аэрокосмическая компания, занимающаяся разработкой орбитальных сетей интернета и спутниковой инфраструктуры. Основная цель проекта — обеспечение населения по всему миру высокоскоростным интернетом и создание глобального покрытия.
Для справки: Ранее между Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и компанией «Amazon Kuiper Commercial Services LLC» был подписан Меморандум о взаимопонимании, закрепивший двустороннее сотрудничество.