2026-04-24 15:00:00 / Vazirlik yangiliklari
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) tomonidan umumiy qiymati 14 million AQSh dollariga teng “O‘zbekistonda AT ta’lim ekotizimini takomillashtirish orqali yoshlarning bandlik va tadbirkorlik salohiyatini oshirish” loyihasi amalga oshiriladi.
Loyiha doirasida:
- Yoshlar sun’iy intellekt, prompt muhandisligi, dasturlash, narsalar interneti va onlayn marketing kabi zamonaviy AT yo‘nalishlarida 4 yil davomida tizimli o‘qitiladi;
- 500 nafar AT mutaxassislari va o‘qituvchilarning malakasi oshiriladi;
- Koreyalik yetakchi ekspertlar ishtirokida startap inkubatsiya dasturlari yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, Loyiha 2026–2032-yillar davomida Nukus va Qarshi shaharlarida 2 ta zamonaviy AT-hab tashkil etiladi va 7 ta tumanda 14 ta AT markaz qurilib, jihozlanadi.
Mazkur loyiha ta’lim tizimini rivojlantirish, yoshlar bandligini oshirish, innovatsion tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda mamlakatning raqamli kelajagini mustahkamlashga xizmat qiladi.

KOICA allocates $14 million in grants to develop IT education ecosystem
The Korea International Cooperation Agency (KOICA) is implementing a project worth $14 million to “Enhancing Youth Employment and Entrepreneurship through Improving the IT Education Ecosystem in Uzbekistan.”
As part of the project:
- Young people will be systematically trained in modern IT areas such as artificial intelligence, prompt engineering, programming, the Internet of Things, and online marketing for 4 years;
- 500 IT specialists and teachers will be trained;
- Startup incubation programs will be launched with the participation of leading Korean experts.
In addition, the Project will establish 2 modern IT hubs in the cities of Nukus and Karshi during 2026–2032, and 14 IT centers will be built and equipped in 7 districts.
This project will serve to develop the education system, increase youth employment, support innovative entrepreneurship, and strengthen the country's digital future.