O‘zbekiston va Finlyandiya o‘rtasida telekommunikatsiya hamda kiberxavfsizlik sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi
2026-05-27 15:50:00 / Vazirlik yangiliklari
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Traficom bosh direktor o‘rinbosari, Finlyandiya Milliy kuberxavfsizlik markazi direktori Ansi Karkmainen bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Finlyandiya regulyatorlari o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, tajriba almashish, qo‘shma ishchi guruhlar va professional muloqot platformalarini tashkil etish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, Finlyandiyaning 5G va 6G texnologiyalarini rivojlantirish, radiochastotalarni samarali taqsimlash, chekka hududlarda aloqa qamrovini kengaytirish hamda innovatsion raqamli xizmatlarni joriy etish bo‘yicha ilg‘or tajribasiga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda kiberxavfsizlik sohasida hamkorlikni kengaytirish, malakali mutaxassislar tayyorlash hamda zamonaviy raqamli xizmatlarni xavfsiz joriy etish masalalari ham muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida tomonlar telekommunikatsiya, kiberxavfsizlik va raqamli transformatsiya yo‘nalishlaridagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Uzbekistan and Finland Discuss Cooperation in Telecommunications and Cybersecurity
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov held a meeting with Ansi Karkmainen, Deputy Director General of Traficom and Director of the Finnish National Cyber Security Centre.
During the meeting, the parties discussed prospects for cooperation in telecommunications, radio frequency management, cybersecurity and the development of digital infrastructure.
The sides exchanged views on establishing systematic cooperation between the regulatory authorities of Uzbekistan and Finland, sharing expertise, and organizing joint working groups and professional dialogue platforms.
Particular attention was paid to Finland’s advanced experience in the development of 5G and 6G technologies, efficient radio frequency allocation, expansion of communication coverage in remote areas, and the introduction of innovative digital services.
The meeting also addressed issues related to strengthening cooperation in cybersecurity, training qualified specialists and ensuring the secure implementation of modern digital services.
At the conclusion of the talks, the parties expressed mutual interest in further expanding cooperation in telecommunications, cybersecurity and digital transformation.