O‘zbekiston va Rossiya raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qildi
2026-06-06 12:05:00 / Vazirlik yangiliklari
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Rossiya Federatsiyasining raqamli rivojlanish, aloqa va ommaviy kommunikatsiyalar vaziri Maksut Shadaev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakat o‘rtasida raqamlashtirish sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, raqamli infratuzilma va ekotizimlarni rivojlantirish, shuningdek, sun’iy intellekt yo‘nalishidagi mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish, zamonaviy hisoblash infratuzilmasini rivojlantirish, data-markazlar faoliyatini tashkil etish hamda ushbu yo‘nalishlarda tajriba almashish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Muloqot davomida elektron hukumat tizimlarini rivojlantirish, raqamli xizmatlar sifatini oshirish, IT sohasida malakali kadrlar tayyorlash va inson kapitalini rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, transchegaraviy axborot almashinuvi, elektron raqamli imzo va davlatlararo elektron hujjat aylanishi tizimlarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Qayd etilganidek, ushbu yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish davlatlar o‘rtasidagi raqamli integratsiyani chuqurlashtirish va biznes hamda fuqarolar uchun xizmatlarni yanada qulaylashtirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning Xalqaro elektraloqa ittifoqi (ITU) Kengashiga hamda ITU Radioreglament qo‘mitasiga ilgari surilgan nomzodlarini qo‘llab-quvvatlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Мazkur uchrashuv O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida raqamli texnologiyalar hamda sun’iy intellekt yo‘nalishlarida izchil rivojlanib borayotgan hamkorlikning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlarni tizimli ravishda amalga oshirish maqsadida ikki tomonlama yo‘l xaritasini ishlab chiqish va imzolashga kelishib olindi.

Узбекистан и Россия обсудили перспективы дальнейшего расширения сотрудничества в сфере цифровых технологий
2026-06-06 12:05:00 / Новости министерства
Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провёл встречу с министром цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации Максутом Шадаевым.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества в сфере цифровизации, развития цифровой инфраструктуры и экосистем, а также расширения регионального взаимодействия в области искусственного интеллекта.
Особое внимание было уделено внедрению технологий искусственного интеллекта, развитию современной вычислительной инфраструктуры, созданию и эксплуатации дата-центров, а также обмену опытом в данных направлениях.
Стороны также рассмотрели вопросы развития систем электронного правительства, повышения качества цифровых услуг, подготовки квалифицированных ИТ-кадров и укрепления человеческого капитала в цифровой сфере.
Кроме того, обсуждены перспективы сотрудничества в области трансграничного обмена данными, использования электронной цифровой подписи и развития межгосударственного электронного документооборота. Было отмечено, что расширение взаимодействия по данным направлениям будет способствовать углублению цифровой интеграции между странами, а также созданию более удобных условий для граждан и бизнеса.
В рамках встречи также рассмотрены вопросы поддержки кандидатур, выдвинутых Узбекистаном в Совет Международного союза электросвязи (ITU), а также в Радиорегламентарный комитет ITU.
Стороны отметили высокий потенциал сотрудничества в сферах цифровой экономики, телекоммуникаций, искусственного интеллекта и электронного правительства, подтвердив заинтересованность в расширении практического взаимодействия и реализации совместных проектов.
Данная встреча стала логическим продолжением последовательно развивающегося сотрудничества между Узбекистаном и Россией в сферах цифровых технологий и искусственного интеллекта.
По итогам переговоров достигнута договорённость о подготовке и подписании двусторонней дорожной карты, которая позволит системно реализовать достигнутые договорённости и определить дальнейшие направления сотрудничества.