“Yoshlar kuni” doirasida TATUda talaba-yoshlar bilan uchrashuv tashkil etildi
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan har haftaning payshanba kuni vazirlik va idoralar hamda hududlarda “Yoshlar kuni” sifatida belgilanishi yoshlar bilan ochiq muloqotni yo‘lga qo‘yish, ularning tashabbus va takliflarini bevosita eshitish hamda dolzarb masalalariga amaliy yechim topishning samarali mexanizmini shakllantirmoqda.
Mazkur tashabbus doirasida bugun, 2-iyul kuni Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida talaba-yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ochiq muloqot davomida talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar, taklif va tashabbuslarini bildirdi. Xususan, AT sohasida malaka oshirish, xalqaro sertifikatlar olish, startaplarni qo‘llab-quvvatlash, amaliyot va bandlik imkoniyatlarini kengaytirish, sun’iy intellekt yo‘nalishidagi ta’lim hamda raqamli ekotizimni rivojlantirishga oid masalalar muhokama qilindi.
Vazir yoshlarning har bir taklifini diqqat bilan tinglab, ularni amaliyotga tatbiq etish yuzasidan tegishli tavsiyalar berdi. Shuningdek, istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, yosh mutaxassislarning salohiyatini ro‘yobga chiqarish va ularning tashabbuslarini hayotga tatbiq etish uchun mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish muhimligini ta’kidladi.
Bunday uchrashuvlar yoshlarning fikr va tashabbuslarini davlat siyosati hamda sohani rivojlantirish jarayoniga keng jalb etish, ularning innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash va malakali kadrlar zaxirasini shakllantirishga xizmat qilishi qayd etildi.

В ТУИТ в рамках «Дня молодежи» состоялась встреча со студентами
В рамках данной инициативы 2 июля министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провел встречу со студентами Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
В ходе открытого диалога студенты озвучили интересующие их вопросы, предложения и инициативы. В частности, были обсуждены вопросы повышения квалификации в сфере информационных технологий, получения международных сертификатов, поддержки стартапов, расширения возможностей для прохождения практики и трудоустройства, развития образования в области искусственного интеллекта, а также дальнейшего совершенствования цифровой экосистемы.
Министр внимательно выслушал предложения участников встречи, дал соответствующие рекомендации по их практической реализации и подчеркнул важность эффективного использования существующих возможностей для поддержки перспективных проектов, раскрытия потенциала молодых специалистов и воплощения их инициатив в жизнь.
Было отмечено, что подобные встречи способствуют более широкому вовлечению молодежи в формирование государственной политики и развитие отрасли, поддержке инновационных идей, а также подготовке высококвалифицированных кадрового резерва для сферы цифровых технологий.