Latviya elchisi bilan raqamli texnologiyalar, pochta aloqasi va elektron tijorat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilindi
2026-07-10 21:40:00 / Vazirlik yangiliklari
Uchrashuvda O‘zbekiston va Latviya o‘rtasida raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt, kiberxavfsizlik, raqamli davlat xizmatlarini rivojlantirish, bulutli texnologiyalar, AT sohasidagi hamkorlik hamda mutaxassislar tayyorlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha mavjud hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, amaliy loyihalar sonini ko‘paytirish, davlat idoralari, texnologik kompaniyalar va xususiy sektor o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Latviya tomoni O‘zbekiston delegatsiyasini joriy yil 21-22-oktabr oyida Latviyada o‘tkaziladigan Techritory xalqaro forumida ishtirok etishga taklif qildi.
Tomonlar startaplar ekotizimini rivojlantirish, venchur investitsiyalarni jalb qilish, texnologik tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish yuzasidan ham fikr almashdilar. O‘zbekistonda joriy etilayotgan startaplarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari, jumladan, xususiy investitsiyalarni rag‘batlantirishga qaratilgan dasturlar haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuvda IT Park Uzbekistan faoliyati, AT autsorsing xizmatlari eksportini kengaytirish, Yevropa kompaniyalarini O‘zbekistonga jalb qilish, mamlakat hududlarida tashkil etilayotgan IT Park filiallari imkoniyatlaridan samarali foydalanish hamda xorijiy kompaniyalar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar yuzasidan ham muhokamalar o‘tkazildi.
Shuningdek, pochta aloqasi xizmatlari va elektron tijorat sohasida hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, ikki mamlakat pochta operatorlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish, xalqaro pochta almashinuvini kengaytirish, elektron tijorat yuklarini tashish bo‘yicha zamonaviy logistika yechimlarini joriy etish hamda O‘zbekiston va Latviya orqali Markaziy Osiyo hamda Yevropa o‘rtasida elektron tijorat yuklarini tashish yo‘laklarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt, innovatsiyalar, startaplar ekotizimi, pochta aloqasi, elektron tijorat va logistika sohalaridagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi amaliy muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества с Послом Латвии в сферах цифровых технологий, почтовой связи и электронной коммерции
2026-07-10 21:40:00 / Новости министерства
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего расширения узбекско-латвийского сотрудничества в сфере цифровых технологий. В частности, состоялся обмен мнениями по вопросам цифровой трансформации, развития искусственного интеллекта, кибербезопасности, цифровых государственных услуг, облачных технологий, сотрудничества в сфере информационных технологий, а также подготовки квалифицированных специалистов.
Стороны подчеркнули важность дальнейшего углубления взаимодействия в области развития цифровой экономики, увеличения числа совместных практических проектов, а также активизации сотрудничества между государственными органами, технологическими компаниями и частным сектором двух стран.
Латвийская сторона пригласила делегацию Узбекистана принять участие в международном форуме Techritory, который состоится 21–22 октября текущего года в Латвии.
Также были обсуждены вопросы развития стартап-экосистемы, привлечения венчурных инвестиций, поддержки технологического предпринимательства и реализации инновационных проектов. Узбекская сторона представила информацию о механизмах финансовой поддержки стартапов, реализуемых в стране, включая программы, направленные на стимулирование частных инвестиций.
В ходе встречи также рассмотрены деятельность IT Park Uzbekistan, перспективы расширения экспорта услуг IT-аутсорсинга, привлечения европейских технологических компаний в Узбекистан, использования возможностей региональных филиалов IT Park, а также созданные в стране благоприятные условия для иностранных инвесторов и IT-компаний.
Особое внимание было уделено вопросам развития сотрудничества в сфере почтовой связи и электронной коммерции. В частности, обсуждены перспективы расширения взаимодействия между почтовыми операторами двух стран, развития международного почтового обмена, внедрения современных логистических решений для перевозки грузов электронной коммерции, а также формирования транспортных коридоров для электронной торговли между Центральной Азией и Европой через Узбекистан и Латвию.
По итогам встречи стороны договорились вывести сотрудничество в сферах цифровых технологий, искусственного интеллекта, инноваций, стартап-экосистемы, почтовой связи, электронной коммерции и логистики на новый уровень, реализовывать совместные проекты и продолжить активный двусторонний диалог.