Alibaba Cloud bilan sun’iy intellekt va bulutli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
2026-07-16 11:55:00 / Vazirlik yangiliklari
Uchrashuv davomida sun’iy intellekt, bulutli texnologiyalar, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari (Data Center), SI infratuzilmasini rivojlantirish hamda yuqori malakali AT mutaxassislarini tayyorlash yo‘nalishlaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Dastlab Alibaba Cloud vakillari kompaniyaning sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha strategiyasi, ilg‘or AI modellari, bulutli infratuzilma hamda sun’iy intellekt yechimlarini amaliyotga joriy etish borasidagi tajribasi haqida ma’lumot berdilar. Shuningdek, O‘zbekistonning yosh va salohiyatli inson kapitali, jadal rivojlanayotgan raqamli bozori hamda SI ekotizimini rivojlantirish borasidagi islohotlari yuqori baholandi.
Vazir O‘zbekistonda Alibaba Cloud'ning ochiq SI modellari va texnologiyalaridan foydalanayotgan mahalliy kompaniyalar soni ortib borayotganini qayd etib, sun’iy intellektni rivojlantirish, inson kapitalini yuksaltirish hamda mahalliy mutaxassislarning malakasini oshirish yo‘nalishlarida amaliy hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirdi. Shuningdek, mamlakatda Data markazlarni rivojlantirish uchun yaratilgan qulay investitsiya muhiti, jumladan, "yashil" energiya asosidagi infratuzilma imkoniyatlari haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda sun’iy intellekt infratuzilmasini bosqichma-bosqich rivojlantirish, SI modellaridan foydalanish uchun zamonaviy platformalarni joriy etish hamda mahalliy ishlab chiquvchilar va korxonalar uchun sun’iy intellekt xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar, shuningdek, UZINFOCOM va UNICON-SOFT muhandislik jamoalari salohiyatidan samarali foydalanish, ularning mutaxassislarini Alibaba Cloud bilan hamkorlikda tayyorlash hamda sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa tarmoqlarda sun’iy intellekt yechimlarini joriy etishga qodir muhandislar jamoasini shakllantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Alohida e’tibor sun’iy intellekt bo‘yicha amaliy tajribaga ega mutaxassislarni tayyorlash, oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish hamda davlat organlari va biznesning ehtiyojlariga mos SI yechimlarini ishlab chiqish masalalariga qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Sun’iy intellektni rivojlantirish markazi koordinatorligida loyihani amaliy bosqichga olib chiqish, texnik jamoalar o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda dastlabki natijalarni joriy yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tadigan ICT Week Uzbekistan doirasida taqdim etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы сотрудничества с Alibaba Cloud в сфере искусственного интеллекта и облачных технологий
2026-07-16 11:55:00 / Новости министерства
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, облачных технологий, центров обработки данных (Data Center), развития AI-инфраструктуры, а также подготовки высококвалифицированных ИТ-специалистов.
Представители Alibaba Cloud рассказали о стратегии компании в области развития искусственного интеллекта, современных AI-моделях, облачной инфраструктуре и опыте практического внедрения технологий искусственного интеллекта. Кроме того, была дана высокая оценка молодому и квалифицированному человеческому капиталу Узбекистана, динамично развивающемуся цифровому рынку страны и проводимым реформам по развитию национальной AI-экосистемы.
Министр отметил, что открытые AI-модели и технологии Alibaba Cloud уже используются рядом отечественных компаний, и выразил заинтересованность в расширении практического сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, развития человеческого капитала и повышения квалификации узбекских специалистов. Также была представлена информация о благоприятном инвестиционном климате, созданном в Узбекистане для развития центров обработки данных, включая возможности использования инфраструктуры на базе «зеленой» энергетики.
Стороны обменялись мнениями по вопросам поэтапного развития инфраструктуры искусственного интеллекта в Узбекистане, внедрения современных платформ для работы с AI-моделями, а также расширения доступа отечественных разработчиков и предприятий к сервисам искусственного интеллекта.
Кроме того, были рассмотрены перспективы эффективного использования инженерного потенциала UZINFOCOM и UNICON-SOFT, организации совместной подготовки их специалистов при участии Alibaba Cloud, а также формирования команд инженеров, способных внедрять решения на основе искусственного интеллекта в здравоохранении, образовании и других отраслях.
Отдельное внимание было уделено вопросам подготовки специалистов, обладающих практическими компетенциями в сфере искусственного интеллекта, развитию сотрудничества с высшими учебными заведениями, а также созданию AI-решений, ориентированных на потребности государственных органов и бизнеса.
По итогам встречи стороны договорились проработать практическую реализацию проекта под координацией Центра развития искусственного интеллекта, наладить взаимодействие между техническими командами и рассмотреть возможность представления первых результатов сотрудничества в рамках ICT Week Uzbekistan, которая пройдет в сентябре текущего года.
Также стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества по внедрению AI-агентов (AI Agents) и отраслевых решений на основе искусственного интеллекта (AI Use Cases) в различных секторах экономики Узбекистана.