O‘zbekiston va Koreya sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqmoqda
Raqamli texnologiyalar vazirligi, Koreya Respublikasining National Information Society Agency (NIA) agentligi va UZINFOCOM o‘rtasida sun’iy intellekt asosidagi Fuqarolar shikoyatlari tizimini takomillashtirishga qaratilgan grant loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Loyiha doirasida fuqarolar murojaatlarini tahlil qilish va boshqarishga mo‘ljallangan sun’iy intellekt yechimlarini ishlab chiqish va joriy etish, shuningdek, tizimni O‘zbekistonda tajriba-sinov tariqasida ishga tushirish bo‘yicha texnik-iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish ko‘zda tutilgan.
NIA bilan hamkorlik O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi texnologik aloqalarning izchil davomi bo‘lib, raqamli davlat boshqaruvi hamda sun’iy intellekt sohasidagi Koreya tajribasidan samarali foydalanish imkonini beradi.
Mazkur tashabbus O‘zbekiston mustaqilligining 35 yilligi arafasida mamlakatimizda zamonaviy raqamli davlat boshqaruvini rivojlantirish, ilg‘or texnologiyalarni keng joriy etish va fuqarolar uchun yanada qulay xizmatlar yaratish yo‘lidagi izchil islohotlarning amaliy ifodasidir.
Raqamli texnologiyalar vazirligi sun’iy intellekt va zamonaviy raqamli yechimlardan foydalanish orqali davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish hamda aholi bilan muloqotning yangi, zamonaviy mexanizmlarini shakllantirish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni izchil davom ettirmoqda.

Узбекистан и Корея выводят сотрудничество в сфере искусственного интеллекта на новый уровень
Между Министерством цифровых технологий, National Information Society Agency (NIA) Республики Корея и UZINFOCOM подписано соглашение о реализации грантового проекта, направленного на совершенствование Системы обращений граждан на основе искусственного интеллекта.
В рамках проекта предусмотрены разработка и внедрение решений на базе искусственного интеллекта для анализа и управления обращениями граждан, а также разработка технико-экономического обоснования для пилотного запуска системы в Узбекистане.
Сотрудничество с NIA является логичным продолжением технологического взаимодействия между Узбекистаном и Республикой Корея и позволит эффективно использовать корейский опыт в сфере цифрового государственного управления и искусственного интеллекта.
Данная инициатива накануне 35-летия независимости Узбекистана является практическим воплощением последовательных реформ, направленных на развитие современного цифрового государственного управления, широкое внедрение передовых технологий и создание ещё более удобных услуг для граждан.
Министерство цифровых технологий продолжает последовательно развивать международное сотрудничество в целях повышения эффективности государственного управления с использованием искусственного интеллекта и современных цифровых решений, а также формирования новых современных механизмов взаимодействия с населением.