O‘zbekiston “50-in-5” loyihasiga qo‘shildi
Toshkent, 18-sentabr: “ICTWeek Uzbekistan 2024” “Raqamli hukumat: istiqbolli rejalar va to‘siqlar” forumida Raqamli texnologiyalar vazirligi O‘zbekiston Respublikasi global “50-in-5” loyihasiga qo‘shilganini va raqamli davlat infratuzilmasi (Digital Public Infrastructure)ni xavfsiz, inklyuziv va o‘zaro hamkorlikda joriy etish tarafdori ekanini faxr bilan e’lon qildi.
Ushbu innovatsion loyiha Barqaror Rivojlanish Maqsadlarining muhim ko‘rsatkichi sifatida, raqamli davlat infratuzilmasi rivojlanishining asosiy yo‘nalishlarini belgilaydi. Mazkur loyihada O‘zbekiston Bangladesh, Dominikan Respublikasi, Estoniya, Efiopiya, Gvatemala, Lesoto, Malavi, Moldova, Norvegiya, Senegal, Syerra-Leone, Singapur, Shri-Lanka, Togo kabi boshqa davlatlar qatoriga kiritildi.
Loyiha mamlakatlarda joriy etilgan texnologiyalar, jumladan, raqamli jamoat manfaatlari (Digital Public Goods) yo‘nalishida ilg‘or tajriba bilan almashish orqali raqamli davlat infratuzilmasini muvaffaqiyatli amalga oshirish yo‘llarini tubdan qisqartirishga yordam beradi, bu esa pirovardida xarajatlarni kamaytiradi va maksimal darajada yuqori natijalarga erishishga ko‘maklashadi.
Loyihaning maqsadi 2028-yil yakuniga qadar 50 ta davlat 5 yil ichida xavfsiz, inklyuziv va oʻzaro hamkorlikda kamida bitta raqamli davlat infratuzilmasi komponentini ishlab chiqish, joriy etish va kengaytirishdan iborat. Ishtirokchi davlatlar ushbu maqsad sari birgalikda harakat qilish majburiyatini taʼkidladi.
“50-in-5” loyihasi Bill va Melinda Geyts jamg‘armasi, Raqamli jamoat infratuzilmasi markazi, “Co-Develop” tashkiloti, Raqamli jamoat manfaatlari alyansi (Digital Public Goods Alliance) va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi bilan hamkorlikda olib borilayotgan targ‘ibot loyihasi bo‘lib, “GovStack” tashkiloti, Amerikalararo taraqqiyot banki, “UNICEF”, “USAID” va “BMT Ayollar” tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
Iqtisodiyotimiz barqarorligi, har bir sohaning sifati va samaradorligi, aholiga qulayliklar yaratish axborot texnologiyalari bilan bog‘liq. – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston uchun “50-in-5” loyihasiga qo‘shilish raqamli hamkorlik yo‘lida rivojlanishni anglatadi. Davlatlar tajribasini o‘rganish, mamlakatimiz tajribasini boshqa davlatlarga taqdim etishga qaratilgan harakatlar milliy raqamli davlat infratuzilmani rivojlantirishga yordam beradi. Mazkur loyiha orqali innovatsion va inklyuziv yondashuv, bilim va texnologiyalar qo‘llab-quvvatlaniladi.
Raqamli davlat infratuzilmasi bu raqamli toʻlov tizimlari, identifikator va maʼlumotlar almashish tizimlari bo‘lib, ularning xavfsiz va oʻzaro ishlashi mamlakatlarning iqtisodiyoti va odamlar farovonligini yaxshilash uchun zarurdir. Bu fuqarolarga raqamli xizmat ko‘rsatishning poydevoridir. Shuningdek, oziq-ovqat xavfsizligi, moliyaviy inklyuzivlik, ijtimoiy himoya va butun aholi uchun ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish kabi sohalarni yaxshilanishni ta’minlashda raqamli davlat infratuzilmasi muhim ahamiyatga ega.
“50-in-5” loyihasining ishtirokchilari turli geografik joylashuv va daromad darajalariga ega bo‘lishiga qaramay, ularni yagona maqsad birlashtiradi — raqamli davlat infratuzilmasini yaratish yo‘lida ilg‘or tajribalar orttirish. Ushbu mamlakatlar bilim va texnologiyalar almashish, raqamli hamkorlikning yangi usullarini sinovdan o‘tkazish borasida birlashadilar.

UZBEKISTAN Joined 50-in-5 Campaign
Tashkent, September 18: At the forum “Digital Government: Prospective Plans and Obstacles” during the ICTWeek Uzbekistan 2024, Ministry of Digital Technologies proudly announced that the Republic of Uzbekistan has joined the global 50-in-5 campaign and is committed to implementing digital public infrastructure (DPI) in a safe, inclusive and interoperable manner.
This groundbreaking campaign marks a transformative chapter in DPI development as a critical accelerator of the Sustainable Development Goals (SDGs). Uzbekistan joins other countries including Bangladesh, the Dominican Republic, Estonia, Ethiopia, Guatemala, Lesotho, Malawi, Moldova, Norway, Senegal, Sierra Leone, Singapore, Sri Lanka, Togo.
The campaign brings countries together to help radically shorten DPI implementation journeys by sharing learnings, best practices, and built-for-purpose technologies – including digital public goods (DPGs) – that can ultimately reduce costs and maximize impact. The goal of the campaign is for 50 countries to have designed, implemented, and scaled at least one DPI component in a safe, inclusive, and interoperable manner in 5 years, by the end of 2028. The campaign underscores participant countries’ unified commitment to work together toward this goal.
50-in-5 is country-led advocacy campaign in collaboration with the Bill & Melinda Gates Foundation, Centre for Digital Public Infrastructure, Co-Develop, the Digital Public Goods Alliance, and the United Nations Development Programme and is supported by GovStack, the Inter-American Development Bank, UNICEF, USAID and UN Women.
“The sustainability of our economy, the quality and effective activities of all sectors, the convenience of life for the population depend on information technology”. – Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Uzbekistan.
For Uzbekistan being a part of 50-in-5 means embracing digital cooperation. Learning from others, while sharing our own experiences, will help fulfill our own digital public infrastructure ambitions while supporting other countries. Through the campaign we will foster more innovative and inclusive economies, and make available frameworks, learnings and technologies that all countries can benefit from.
Digital public infrastructure–a secure and interoperable network of digital payments, ID, and data exchange systems–is essential for countries to improve their economies and the well-being of people. It is the foundation on which citizen services are built. It is essential to bring about improvement across sectors, including food security, financial inclusion, social protection, and women’s economic empowerment for whole populations.
The essence of 50-in-5 is collaboration. Participating countries span different geographies and income levels and are united in their commitment to best practices in building their DPI, including sharing learnings and technologies as part of the process and piloting novel approaches to digital cooperation.