2024-02-01 17:10:00 / Vazirlik yangiliklari
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 1-fevral kuni “Raqamli texnologiyalar xalqaro markazini tashkil etish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-25-son Farmoni qabul qilindi.
Mamlakatimizda raqamli texnologiyalar bozorining investitsiya jozibadorligini oshirish uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga xorijiy investitsiyalarni faol jalb etish, raqamli texnologiyalar sohasidagi korxonalarning eksport faoliyatini jadallashtirish va ularning xalqaro bozorlar bilan integratsiyalashuvini kengaytirish maqsadida:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–300-son qarori bilan IT sohada xizmatlar eksporti hajmini 5 milliard dollarga, yaratilgan ish o‘rinlari sonini 100 mingtaga yetkazish, IT-Parkda xorijiy kompaniyalar uchun yanada qulay sharoitlar yaratish va ularning vakolatxonalari sonini 1 000 taga yetkazish vazifasi belgilangan.
Farmonga muvofiq, IT-Park hududida raqamli texnologiyalar sohasida mahsulotlar ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish uchun qulay sharoitlarga ega bo‘lgan maxsus hudud sifatida Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi (International Digital Technology Center – “ENTERPRISE UZBEKISTAN”) tashkil etiladi.
Shuningdek, 2024-yil 1-iyundan boshlab 5 yilgacha bo‘lgan muddatga Markazda xorijiy kompaniyalar uchun qo‘llaniladigan maxsus huquqiy rejim eksperiment tariqasida joriy qilinadi.
Markaz hududida eksperiment tariqasida quyidagi sohalarda maxsus huquqiy rejim joriy etiladi:
raqamli texnologiyalar sohasida innovatsiyalar, xizmatlar va biznes mahsulotlarini ishlab chiqish va sinovdan o‘tkazish bo‘yicha “tartibga solish qumdoni”ni joriy etish;

The International Digital Technology Center - «Enterprise Uzbekistan» will be established in the IT Park area
2024-02-01 17:10:00 / News of ministry
According to the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2023 “On measures for the qualitative and timely implementation of the Strategy “Uzbekistan – 2030” in 2023”, tasks have been defined for increasing the export volume of services in the IT sector to 5 billion dollars, generating 100 thousand job opportunities, and creating more favorable conditions for foreign companies in the IT Park with the increase in the number of their representations to 1 000.
In accordance with the Decree, the International Digital Technology Center - ENTERPRISE UZBEKISTAN will be established in the IT Park as a special area with favorable conditions for the production of products and services in the field of digital technologies.
Furthermore, effective June 1, 2024, a special legal regime for foreign companies will be introduced in the Center on an experiment basis, for a period of up to 5 years.
📌 On the territory of the Center, a special legal regime is being introduced on an experimental basis in the following areas:
- Introduction of a “regulatory sandbox” for the production and testing of innovations, services, and business products in the field of digital technologies;
- Customs affairs and taxation;
- Labor relations;
- Finance and banking;
- Processing and protection of personal data;
- Provision of public services;
- Intellectual property protection;
- Adjudication of commercial and civil disputes.
In this regard, the Ministry of Digital Technologies is an authorized body for the implementation of a special legal regime.